Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kapusta - sposoby kiszenia, przepisy
(07-12-2016, 06:13)tata1959 napisał(a): Piotruś - kminek pachnie.

No właśnie! Wyłowiona brukselka pachnie brukselką, no i trochę kminkiem oczywiście.
Tamto był aromat ze znakiem ujemnym. No smród po prostu...
Odpowiedz
Brukselka już dawno dogoniła swoją bazową kapustę w drodze do oczyszczalni ścieków. Nie nadawała się do niczego innego...
Gdzieś był błąd...?!
Chwilowo duch eksperymentatora uleciał.
Może trzeba ją było zblanszować?
Odpowiedz
Jasiu to nie mogło się udać:) Mam wrodzony wstręt do zapachu i smaku brukselki.
PS U mnie też kapuściana porażka. Kapusta z marchewką zamiast ukisnąć zgniła:(
Krzysztof

Stacja meteo na Winnicy Świętne
Po zbanowaniu proszę koniecznie o wyrejestrowanie mnie z forum. 
Odpowiedz
Moim zdaniem brukselka po prostu z jakiegoś powodu nie chce się ukisić. Tak ma i tyle. Też ją próbowałem i kicha. Może jak by rozdrobnić (poszatkować) i spróbować? U mnie krojona w ćwiartki padła.

Krzysiu - kapusta zgniła bo mogła mieć za zimno albo jej gospodarz na polu był maksymalnie "opryskliwy" i "naznawożony". Nie zniechęcaj się.
Do kiszenia na dobry start oprócz soli można dać porządną szczyptę cukru na każdy kg. Zadziała jak pożywka.
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Cóż ja też zaliczyłem porażkę :glowa_w_mur:
Próbowałem ukisić czerwoną kapustę bo nie idzie nigdzie kupić dobrej.
Trudność z nią polega na tym ze jest mało soczysta i soku nad kapusta było około centymetra.
Dodawałem również cukier.
Na powierzchni pojawiła się pleśń a sok zrobił się glutowaty jak kisiel.

Ale spróbuję jeszcze raz. Tym razem na wierzch kapusty wleje około jednego litra przegotowanej wody z solą.
Podobnież można tak robić gdy kapusta puści mało soku.
Mam nadzieję że tym razem wszystko się uda i na święta będzie surówka z czerwonej kiszonej kapustki. :slinka:
Pozdrawiam
Kamil
Odpowiedz
Trochę zweryfikowałem zdanie, co do mojej ostatniej kapusty.
Po dłuższym czasie pietruszka nie smakuje dobrze. Tego dodatku już do kiszenia nie będę używał.

Dzisiaj odpaliłem jedną z tych kapustek, co bardziej mi smakują :D z żółtą papryką
Doczekać się nie mogę, aż się ukisi :slinka: 
Pamiętajcie żeby przed postawieniem pozbyć się białego albedo z papryki, z tym nie smakuje dobrze.

Załączone pliki Miniatury

*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
(14-12-2016, 21:12)jaguar56 napisał(a): Cóż ja też zaliczyłem porażkę :glowa_w_mur:
...........
Temperatura za niska?
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
(13-01-2017, 22:13)tata1959 napisał(a):
(14-12-2016, 21:12)jaguar56 napisał(a): Cóż ja też zaliczyłem porażkę :glowa_w_mur:
...........
Temperatura za niska?

Przez kilka dni trzymałem ją w temperaturze pokojowej. A gdy chciałem zanieść do piwnicy spróbowałem i nie nadawała się do jedzenia.
Pozdrawiam
Kamil
Odpowiedz
Postawiłem wczoraj nietypową kapustę.
Raczej takiej jeszcze nie robiłem.
Kapusta z brokułem - brokuł należy też do kapustnych, powinno być dobrze.
Ponadto, cytuję: zawiera sulforafan, związek z grupy flawonoidów, substancję o silnym działaniu przeciwnowotworowym jak również wykazuje korzystny wpływ na wzrok :)

Odpowiedz
Dopóki mi się nie znudzi kiszę systematycznie co ok 10 dni główkę z tartym imbirem i "przetrąconym" kminkiem.
Spróbuj kiedyś Piotrze, choćby na małej ilości w jakimś słoiku. Ciekaw jestem Twojego zdania.
W kapustę jestem dokładnie wkręcony!
Odpowiedz
Jasiu, z imbirem owszem, ale kminek dla mnie odpada.
Wybacz, ale nie lubię, bo bąki zatrzymuje :D 
Ile tego imbiru dajesz na główkę?
Co do wkręcenia, to się cieszę, bo ja to tak już od 4 lat :)
Odpowiedz
To ja proponuję konkurs na najsmaczniejszą kiszoną kapustę :D tak dla rozluźnienia nie tylko trunki, i trunki :D
(21-02-2017, 05:40)Castleman napisał(a): kminek dla mnie odpada , bo bąki zatrzymuje :D

To dodaj Kmin Rzymski, on pomaga je łagodnie uzewnętrznić...
Cit: Kmin rzymski stymuluje nasz układ trawienny, pobudza apetyt, działa rozkurczowo, jest moczopędny i wiatropędny. Ma łagodzący wpływ na żołądek. To świetne antidotum na niestrawność oraz biegunkę. Łagodzi kolki i wzdęcia.

Imbiru kawałek wielkości kciuka, starty na tarce do jarzyn.
Odpowiedz
Próbowaliście kapustę z jarmużem albo miętą?
Albo kapustę pekińską?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Kimchi jest z kapusty pekińskiej - przepyszne (ale nie dla każdego). Nikt ni chciał jeść w Wysowej - my zjedliśmy wszystko i słoik wylizaliśmy ale kto przywiózł ? Chyba Krzysztof?
Krzysztof

Odpowiedz
Wiem, że to nazywa się kimchi. Ale chodziło mi bardziej, czy ktoś ukisił pekinkę jak zwykłą kapustę.
Dlatego ja dziś: 1 pekinka, jedna marchewka, 1 łyżka soli.
Sól z wyliczeń, że na 1 kg kapusty potrzeba 2 dag soli.
Jako, że kapustę kroję zazwyczaj dosyć grubo, a do kiszenia chciałem drobne nitki, to skorzystałem z szatkownicy do maszynki. Dzięki temu nie musiałem nawet ugniatać, bo mocno puściła sok.
Posoliłem, wymieszałem.
Marchewkę obrałem i starłem na tarce o grubych oczkach.
Całość wymieszałem i przełożyłem do słoika.
Dociskałem do dna drewnianym berłem (a żeby nie myć go potem, to skorzystałem z woreczka foliowego).

[Obrazek: e57d9038a28721e8med.jpg]
[Obrazek: b1188dc7e325be66med.jpg]

Musiałem starać się nie dodawać żadnych składników. Chciałem ukisić ją jak zwykłą kapustę - kapusta, marchewka, sól.

Grzegorz

Odpowiedz
Poczytałem sobie o kimczi ponieważ spotkałem się z tą nazwą pierwszy raz, wyczytałem iż jest to z papryką chili ( a uwielbiam ostre potrawy) więc zebrałem składniki i zrobiłem. Pytanie mam, po jakim czasie można już wcinać ? tzn. po jakim czasie to wszystko ładnie się przegryzie? pytam bo jestem na redukcji a ślina leci jak tylko o tym myślę. :D

Odpowiedz
https://m.youtube.com/watch?v=q0vioL_n_HY
Ostatnia minuta jest o czasie trzymania.

Grzegorz

Odpowiedz
Ja robię kimchi wg tego przepisu. W lodówce wytrzymuje pół roku. Z biegiem czasu staje się kwaśniejsze.
Krzysztof

Odpowiedz
Kapusta z brokułem, bardzo fajna, polecam wszystkim ten dodatek, dobrze się komponuje.
Dzisiaj coś, czego jeszcze nie kisiłem :)
Za poradą Jasia, włala:
Kapusta kiszona z imbirem.
Imbir łykowaty, nie wygodnie się mieli, lepiej pociąć w drobną kosteczkę przed cięciem kapusty.
Mam wrażenie, że powoduje szybsze wydzielanie soku z kapusty.
Początek pikantny, po połączeniu z kapustą się uspakaja.
Po ukiszeniu nie spodziewam się pikanteri.
Cóż, zobaczymy co z tego wyjdzie :D

Odpowiedz
Imbir powinieneś zetrzeć na tarce.
Kapucha zapowiada się dobrze. Sam muszę coś ukisić.
Pozdrawiam
Kamil
Odpowiedz
Pozdrawiam
Kiedyś pisałem o kiszeniu jabłek Ja ma dużo jabłek z starych jabłonek i miałem kłopoty co z nimi zrobić bo tylko sarny mi się pchały .
zeszłym roku zakisiłem 30 słoi litrowych i teraz otwieram Pycha Polecam wszystkim którzy mają dużo jabłek Kisi się tak poukładam jabłka w słoju dodaję sól ,koper , i w zależności co kto lubi cynamon , majeranek , papryka To wszystko zalewam wrzątkiem i zakręcam Ja wolę jabłka kiszone niż ogórki
Maciej
Odpowiedz
Maciej - kisiłeś takie polne kwasioły i różne "bezodmianowce", które twarde i mało jadalne na surowo są?
Sporo takich widuję chodząc na ryby i chociaż ładne to mało jadalne aczkolwiek aromaty mają fajne. Takich bym chętnie zakisił, ale nie wiem czy warto.

Odpowiedz
Pozdrawiam
Ja kisiłem jabłka starych jabłoni to były różne Raczej takie pośledniejszych gatunków Sądzę że nawet te dzikie mogą być bardzo dobre w zależności jak przyprawisz Ja uważam że jabłka są atrakcyjniejsze niż ogórki ponieważ obecne ogórki sa do kitu To nie są ogórki które pamiętam z młodości Obecne robią się puste w środku i tylko skorupa zostaje Nie ryzykujesz nic Uzbierać zakisić i będziesz znał odpowiedź pokombinuj z przyprawami to będziesz miał ciekawe smaki
Maciej
Odpowiedz

Skocz do: