Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kapusta - sposoby kiszenia, przepisy
Całe główki kisiliśmy jak kapustę się kisiło w beczce. To właśnie wtedy dodawało się do beczki z poszatkowaną kapustą jabłka i całe główki na gołąbki.
Gołąbki z kiszoną kapustą były nieporównywalnie smaczniejsze niż ze słodką chociaż kiszone liście twardsze były. Nie był to problem ponieważ na kaflowej kuchni obsmażały się doskonale.
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
(04-02-2018, 15:55)tata1959 napisał(a): Całe główki kisiliśmy jak kapustę się kisiło w beczce. To właśnie wtedy dodawało się do beczki z poszatkowaną kapustą jabłka i całe główki na gołąbki.
Gołąbki z kiszoną kapustą były nieporównywalnie smaczniejsze niż ze słodką chociaż kiszone liście twardsze były. Nie był to problem ponieważ na kaflowej kuchni obsmażały się doskonale.

W Wiedniu można było kupić kiszone główki kapusty w tzw tureckich sklepach, pewnie nie aż takie smaczne jak domowej roboty, ale na gołąbki świetnie się nadawały. W naszej stolicy nie uwidzisz ich, mimo że sklepów z bałkańską / blisko wschodnią żywnością jest wiele. :(
Odpowiedz
Castleman,mógłbyś podac ten przepis na tą kapuche z papryka?
Odpowiedz
W zasadzie nic dodać niż ująć jest tutaj:
http://wino.org.pl/forum/Thread-Kapusta-...#pid373736
jest jeszcze tutaj: http://wino.org.pl/forum/Thread-Kapusta-...#pid359016
Na obrazkach widać składniki :)
*****\\\\   ///*************l***********§*********[]
*****(  @ @ )***********oooooo*****(bul,bul)*****[%%]
--oOOo-(_)-oOOo----->****grono*****(ooooooo)****[%%]
------O-----O--------********ooo******(ooooooo)****[%%]
pozdrawia Castleman*******o********(ossad)*****[%%]
Odpowiedz
Witam
Castelman. Czy ty tą kapustę pasteryzujesz czy nie. Jak ja robiłem kiedyś to pasteryzowałem. Dawałem paprykę, jabłka, cebulę, sól i jeszcze coś tam,,,. Taką kapustę jak się słoik otworzyło to palce lizać. Twoja może się stracić.
Gdzieś mam przepis.
Pozdr
Eug..
Odpowiedz
Pasteryzacja kapusty? Przecież w ten sposób zabijasz wszystko, co w niej najlepsze.
Od lat w okolicy 11 listopada nastawiam 20kg bekę kapusty, która potem spokojnie sobie stoi na balkonie i o żadnym się straceniu nie ma mowy.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
No z tym balkonem to ciekawe. A jaka wystawa balkonu? I na którym piętrze? Nie zamarza?

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam, Grzegorz
Odpowiedz
(06-02-2018, 11:50)gbed napisał(a): No z tym balkonem to ciekawe. A jaka wystawa balkonu? I na którym piętrze? Nie zamarza?

Piętro III, wystawa płd-zach.
Jakoś nie odczułem negatywnych skutków przebywania na mrozie.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Gynek, żadne stracić! :) Przeciwnie. Jest pierwszo klasa!
Nie pasteryzuje. Jestem zagorzałym przeciwnikiem podnoszenia temperatury owoców i warzyw.
Parę razy wypowiadałem się na forum. Nic w tym temacie się nie zmieniło.
Jak chcesz kapustę gotowaną, to zagotuj i przysmaż. Tu piszemy o kiszonej.
:) Co prawda przy kiszeniu temperatura się ciut podnosi, ale jedynie w sposób naturalny.

Też trzymałem na balkonie (kapustę z porem - w domu nie wytrzymywaliśmy z aromatami ;) ) przy w miarę stabilnej temp.
W zasadzie można, ale mróz, powiedzmy -10 to jej szkodzi. Ja robię małe ilości i trzymam w lodówce, na górnej półce.

Tym razem kapusta z żurawiną i jabłkiem plus mała wariacja tj z kiwi :)
Niestety nie wiem jaki to gatunek kapusty, ale bardzo dobra jest.

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Piotrek - wrzuć kilka suszonych daktyli na próbę, jak masz pod ręką. Albo kawałek twarogu.
Takie wolne myśli.....
Rosyjscy naukowcy po latach badań odkryli, że aby przenieść się w przyszłość, wystarczy poczekać
Po pierwszym kieliszku wychodzi z nas drugi człowiek i on też chce się napić! (Wańkowicz)
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.

Jak by rządziły na świecie kobiety to nie było by wojen! Państwa by były co najwyżej poobrażane na siebie.

Odpowiedz
Heniu, daktyle próbowałem, nie nadają się. Migdały też totalnie się nie nadają.
Twarogu raczej nie będę próbował :)
Odpowiedz
Skoro się rzucasz na takie owoce jak kiwi jako dodatek do kiszonej kapusty, to spróbuj dodać śliwek. :P
Odpowiedz
Jeden z moich ulubionych wątków na forum. Tylko jest jeden minus. Za rzadko piszesz ;).

Papryka, czosnek, jabłka już były.
Potrzebne jest coś, co po ukiszeniu się nie rozciapcia. Czyli na myśl przychodzą mi jakieś jarzyny/warzywa korzeniowe. Chociaż na spróbowanie trochę owoców czarnej porzeczki? Tylko oczywiście jako akcent.

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
Jak ktoś chce eksperymentować z kiszoną kapustą i innymi warzywami, to polecam zrobienia czegoś na wzór kimchi, z dodatkiem ostrej papryki, czosnku, imbiru, a dla odważnych także z dodatkiem sosu rybnego (fish sauce) lub ostrygowego (oyster sauce) i innych różnych "fajnie" pachnących dodatków takich jak suszone lub solone krewetki.

Kimchi które się długo fermentuje :sloik: ma smak i zapach wybuchowy, ale są też łagodniejsze wersje. :jedzenie:
Odpowiedz
Śliwki były. Są OK.
Znakomicie nadaje się z korzeniowych chrzan (moja ulubiona kapusta), ale niestety obecnie korzenie nie do zdobycia :(
Krewetki mi nie pasują.

Zastanawiałem się ostatnio nad koprem włoskim - fenkuł (bulwa/cebula dostępna w Lidlu) jako dodatek.
Ciekawe czy ktoś robił? Przyznajcie się śmiało :)
Odpowiedz
Korzeń chrzanu do zdobycia jest w Carrefourze.

A ze zwykłym selerem robiłeś?

Grzegorz

"Nie spiesz się tak młody przyjacielu!

Nikt nie umknie przed swoim losem."

Odpowiedz
(25-02-2018, 21:47)Castleman napisał(a): Krewetki mi nie pasują.

Ale to nie powinny być krewetki jakie sie kupuje do gotowania (w Polsce prawie zawsze mrożone), tylko takie jakie są używane do przyprawiania potraw w kuchniach azjatyckich.

Czasem są one suszone, czasem solone albo fermentowane. Można też użyć pasty z krewetek.
Mniam, mniam :jedzenie:  :D
Odpowiedz
(25-02-2018, 16:03)monika7 napisał(a): Jak ktoś chce eksperymentować z kiszoną kapustą i innymi warzywami, to polecam zrobienia czegoś na wzór kimchi, z dodatkiem ostrej papryki, czosnku, imbiru, a dla odważnych także z dodatkiem sosu rybnego (fish sauce) lub ostrygowego (oyster sauce) i innych różnych "fajnie" pachnących dodatków takich jak suszone lub solone krewetki.

Kimchi które się długo fermentuje  :sloik: ma smak i zapach wybuchowy, ale są też łagodniejsze wersje.  :jedzenie:

Pyszne  :slinka:  kimchi wychodzi z przepisu jaki zapodał krzysztof1970 tutaj http://wino.org.pl/forum/Thread-Przepisy...ysowa-2017
Niestety nie wszyscy koledzy w pracy doceniają ten bukiet  :glupek:
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Oglądałem kiedyś program o kiszeniu, gość kisił dosłownie wszystko, nawet rzeczy które by mi do głowy nie przyszły. Pamiętam jak zachwycali się kiszoną rzodkiewką , taką w całości z nacią. Nie wiem czy Piotrek miałeś takie próby .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
(26-02-2018, 14:31)TEQUILA napisał(a): Oglądałem kiedyś program o kiszeniu, gość kisił dosłownie wszystko, nawet rzeczy które by mi do głowy nie przyszły. Pamiętam jak zachwycali się kiszoną rzodkiewką , taką w całości z nacią. Nie wiem czy Piotrek miałeś takie próby .

Pewnie że wszystko da się kisić, nawet starego kapcia. :nie_powiem:
Kiszona albo marynowana japońska rzodkiew (daikon) i marchew jest świetnym dodatkiem do kanapek. Imituje to wietnamskie banh mi. Oczywiście banh mi bez świeżej kolendry się nie obędzie, wiec może warto kisić kapustę z tym zielskiem, albo jak brak świeżego to z nasionami kolendry?
Odpowiedz
Tego jeszcze nie było.
Chodziło mi to cały czas po głowie i jest.
Kiszona kapusta z fenkułem. Delikatny anyżkowy posmak.
Zobaczymy co z tego będzie po ukiszeniu :)

Odpowiedz
Oprócz świeżego fenkułu, ja bym sugerowała dodanie malej ilości nasion, aby wzmocnić smak anyżkowy w końcowym produkcie.
Odpowiedz
Niestety to nie moje klimaty. Ani fenkuł, ani anyżek ani koper włoski w dowolnej postaci.
Po prostu, mi nie smakuje.
Wracam do moich ulubionych smaków, tj jak dla mnie rewelka, ta dam :D
kapusta z chrzanem (duża ilość).
I to jest to!
Nastawiona i opłakana (chrzan) wczoraj :D

Odpowiedz
Kapusta z chrzanem bardzo dobra, polecam wszystkim.
Wczoraj nastawiłem młodą kapustę z czosnkiem niedźwiedzim.
Wspaniały kolorek, piękne aromaty, niosło się po całej kuchni, ciężko było zasnąć ;)
Dzisiaj lepiej, będzie rewelacyjna :D

Odpowiedz
Kapusta z niedźwiedziem była pyszna. Polecam.
W przerwie miedzy meczami
(no cóż, brawo Korea, Niemcy do domu  Sick  Korea też do domu :jezor:  )
nastawiłem kapustę bez dodatków, domową :D
Młoda się sama broni.
Odmiana trochę inna niż zwykle,
z bardzo małym kłąkiem idąca w stronę pekińskiej,
ale bardzo dobra w smaku.
Zobaczymy jaka będzie po ukiszeniu :)