Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwniczka na wino
Wiem ze temat nieco dziwny ale jakby nie było w tematyce po części forumowej a ze na forum jest kompilacja winiarzy wszelakich zawodów możne ktoś będzie w stanie mi pomoc :D

Dostałem od teścia polowe jego pomieszczenia gospodarczego gdzie mogę zrobić sobie piwniczkę na wino tylko problem polega na tym ze nie wiem z czego najlepiej zrobić ściankę działowa (zielona) żeby jak najlepiej trzymała ciepło, pomieszczenia nie są ogrzewane zima wiec nie chciałbym żeby temperatura spadła poniżej tych 10'C, myślałem nad cegła lub ścinka z regipsu a w środku styropian...byłby w stanie ktoś doradzić??Może jakieś inne lepsze rozwiązanie??

Z góry dziękuje za pomoc:D

Teraz szczegóły:

Ściany nośne 27cm pustak szlakowy
Zielony kolor - ścianka działowa
Czerwony kolor - wymurowana ścianka z cegły
1 - przyszła piwniczka
2 - pomieszczenie do uzyskiwania soku, na prasę itp
3 - pomieszczenie gospodarcze
4 - garaż nieocieplony drewniany
5 - wiata

Odpowiedz
Tak na mój gust to ciepło mają trzymać ściany nośne a nie działowe... A to pomieszczenie jest wkopane w ziemię? Piwnica czy jak? Jaki dach jest nad nim / kolejne piętro? Daj jakąś fote najlepiej.
Odpowiedz
Za mało szczegółów. Wszelkiego rodzaju budynki izoluję się na zewnątrz a nie od środka. Najtańszym sposobem jest oczywiście styropian klej i siatka.
Odpowiedz
Wiem ze najlepiej ściany izolować z zewnątrz ale tutaj chodzi o ściankę która ma dopiero powstać i chciałbym ja zrobić jak najlepiej żeby dodatkowo izolowała:D

Gospodarczy nie jest wkopany, zwykły budynek z małym stryszkiem nieocieplonym służącym jako magazynek

Co do ocieplenia z zewnątrz to wchodzi w grę ocieplenie jak już to tylko południowej strony:mad: ze wschodu jest garaż teścia a na ścianie nośnej od strony piwniczki ma swoje "skarby" w szafkach, przełożenie tego i dobranie się do ściany graniczy z cudem (wiem bo robię porządki w gospodarczym żeby wygospodarować miejsce na piwniczkę:o ), od zachodu jest przedłużenie daszku(pod wkrótce nim drewno do kominka) i trochę wolnej ściany do ewentualnego ocieplenia, natomiast na ścianie północnej gdzie będzie pomieszczenie na prasę itp jest wymurowany wędzok i są schody na stryszek

Jutro postaram się porobić i wrzucić jakieś fotki.
Odpowiedz
Można też zrobić ocieplenie od wewnątrz jeżeli dane pomieszczenie jest nieogrzewane. Ja oprócz w/w pytań dodam jaka jest podłoga/posadzka? Bo piwnica jak sama nazwa by wskazywała powinna być umieszczona w ziemi a jeżeli nie jest to powinieneś pomyśleć o porządnym ociepleniu ścian i sufitu a dodatkowo pewnie zainwestować w mate grzewczą z termostatem bo zimą nic tam pewnie nie nagrzeje.
Odpowiedz
(26-07-2013, 21:54)Ficu napisał(a): Wiem ze najlepiej ściany izolować z zewnątrz ale tutaj chodzi o ściankę która ma dopiero powstać i chciałbym ja zrobić jak najlepiej żeby dodatkowo izolowała:D

Gospodarczy nie jest wkopany, zwykły budynek z małym stryszkiem nieocieplonym służącym jako magazynek

Co do ocieplenia z zewnątrz to wchodzi w grę ocieplenie jak już to tylko południowej strony:mad: ze wschodu jest garaż teścia a na ścianie nośnej od strony piwniczki ma swoje "skarby" w szafkach, przełożenie tego i dobranie się do ściany graniczy z cudem (wiem bo robię porządki w gospodarczym żeby wygospodarować miejsce na piwniczkę:o ), od zachodu jest przedłużenie daszku(pod wkrótce nim drewno do kominka) i trochę wolnej ściany do ewentualnego ocieplenia, natomiast na ścianie północnej gdzie będzie pomieszczenie na prasę itp jest wymurowany wędzok i są schody na stryszek

Jutro postaram się porobić i wrzucić jakieś fotki.
No to pozostaje Ci tylko wełna mineralna lub skalna od wewnątrz na stelażach drewnianych a na to płyta GK lub jakieś inne płyty MDF czy zwykłe szalunkowe, zależy co chcesz osiągnąć (efekt końcowy).
Odpowiedz

stelaż koniecznie drewniany czy np mógłby być do regipsu szeroki sufitowy??i jaka ewentualnie grubość wełny??

Podłoga to zwykła wylewka, nie wiem jakiej grubości
Odpowiedz
Może być sufitowy z tym, że na sufit też musisz dać wełnę. Czym grubsza i szczelna warstwa izolacji tym lepiej ale i drożej cię to wyniesie. Warstwa poniżej 10cm chyba nie będzie miała sensu. Na posadzkę styropian EPS 100 lub XPS jakieś 5cm i wylewka betonowa 3-5 cm a w niej zatopić mate elektryczną (ta opcja przyda się zimą). Ocieplić drzwi i zapewnić wentylację.
Efektów końcowych jednakowoż zagwarantować Tobie nie mogę. Jak masz jakiś teren niezagospodarowany to może pomyśl o wykopaniu ziemianki.
Odpowiedz
Myślałem nad ziemianka ale właśnie nie mam gdzie jej zrobić...tzn mamy ziemiankę ale jest ponad 1o km od domu, bałbym się tam cokolwiek zostawić bo to na uboczu a ciekawskich jest wielu to raz a dwa za niska jest jak na mój wzrost i ciężko by mi było tam cokolwiek wniesc:(

a wentylacja to puszczona w gore kominem czy może być otwór w ścianie??
Odpowiedz
Wyciąg powinien być przez komin a nawiew najlepiej z sąsiedniego pomieszczenia. Z tą wentylacją to tak naprawdę same kłopoty ale bez niej będą jeszcze większe (grzyby, pleśnie itd.).
Odpowiedz
Najgorsze jest to ze jest komin ale jest używany sporadycznie w piecyku:/ wiec pozostaje jak już przekucie przez deke i puszczenie nowego wyciągu... choć póki co to w sumie nie ma tam żadnej wentylacji i grzybów oraz pleśni tam nie ma i jest sucho

A jak dobrze ocieplić drzwi??Jest na to jakiś dobry patent??
Odpowiedz
Grzybów i pleśnie nie masz bo masz nieszczelności w oknach i drzwiach a jak chcesz to ocieplić i zaizolować to zacznie brakować cyrkulacji powietrza. wywiew możesz też z boku ściany zrobić ale w górnej części pod sufitem.
Odpowiedz
Ficu, moim zdaniem to takie ocieplanie trochę tu, trochę tam to nic nie da.
Odpowiedz
(27-07-2013, 11:05)Zbyszek T napisał(a): Ficu, moim zdaniem to takie ocieplanie trochę tu, trochę tam to nic nie da.
A mnie się nawet wydaje, że dobre ocieplenie po całości niewiele da. Piwnica powinna być w gruncie bo tam jest stała temperatura dodatnia i zimą jest cieplej a latem chłodniej , natomiast w takim garażu/szopce/warsztacie/stodole to tego chłodu nie znajdziesz.
Odpowiedz

(27-07-2013, 11:05)Zbyszek T napisał(a): Ficu, moim zdaniem to takie ocieplanie trochę tu, trochę tam to nic nie da.

Wiem, dlatego szukam odpowiedniego rozwiązania które pozwoli mi trzymać moje winka w odpowiedniej temp w zimie, latem temperatura waha się miedzy 16-17'C (wiem ze to tez za dużo ale możne uda się ja obniżyć przez izolacje) przy temperaturze na zewnątrz 30-35'C a w ziemie jeszcze nie mierzyłem ale jest w granicy 0 czasem trochę na minusie, teść trzymał tam jabłka i kilka przemarzło przy tych dużych przymrozkach

(27-07-2013, 11:04)stam222 napisał(a): Grzybów i pleśnie nie masz bo masz nieszczelności w oknach i drzwiach a jak chcesz to ocieplić i zaizolować to zacznie brakować cyrkulacji powietrza. wywiew możesz też z boku ściany zrobić ale w górnej części pod sufitem.

a mogę zrobić wywiew w garażu teścia ponieważ od strony południowej wieja silne wiatry i to dość zimne zima i boje się ze mogą mi nawiać zimnego powietrza do środka
Odpowiedz
Jak zrobisz tak jak na rysunku to nic nie powinno nawiewać

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
a nawiew musi być koniecznie z dołu czy tez możne być z góry??i ma jakieś znaczenie z którego pokoju go zrobię??
Odpowiedz
Wszystko ma znaczenie. Pamiętaj, ze ciepło unosi się do góry.
Zapytaj teścia czy pamięta jakie tam są fundamenty? I zastanów się czy nie skuć posadzki i nie wykopać dziury w tym pomieszczeniu. to by było najlepsze wyjście bo samo ocieplenie nic Ci nie da.
Odpowiedz
Nie stosowałbym żadnej maty grzewczej, dobra izolacja i ew. pogłębienie pomieszczenia, wysypanie piasku na gruncie.
Wrzucam skan gdzie jest przedstawiony model wentylacji, choć spotkałem się ostatnio z opinią że najlepsza będzie wentylacja mechaniczna.

Ps. Skan pochodzi z książki ''Sur les chemins des vignobles de France'' z 1984r.

http://lapassionduvin.com/phorum/read.ph...msg-419971

Odpowiedz
Metę proponuję na wypadek mrozów i ujemnych temperatur wewnątrz pomieszczeń. Poza tym jestem zdania, ze jedyne sensowne wyjście to pogłębienie.
Odpowiedz
a to na ile pogłębić jak już??szczerze to pewnie teść nie będzie pamiętał jakie są fundamenty, remontuje cześć domu w której mieszkamy i co miało być nie ma, a czego nie powinno być jest także jeśli sam nie sprawdzę to się nie dowiem a i pewnie NIE milo się zaskoczę....

Czyli podsumowując budowę samej ścianki najlepiej zrobić ja ze stelaża a w środek dać wełnę mineralna a na gore OSB??
Odpowiedz
Musisz zbudować termos, czyli ściany, sufit i podłogę jak już tak bardzo chcesz. Przespałem się z tym Twoim "projektem" i uważam, że powinieneś dać sobie spokój z tym ociepleniem bo to niewiele albo nawet nic nie da. Wydasz dużo kasy a efektów może być niewiele. Jedyna rozsądna opcja to wykop. Nie wiem w jakiej części kraju mieszkasz (strefy przemarzania ziemi) i zakładając, że w III to min.110 cm.
Odpowiedz
Mieszkam w II strefie praktycznie pod górami i ziemia w mojej okolicy jest BARDZO twarda i pełna kamieni
Odpowiedz
(31-07-2013, 00:00)stam222 napisał(a): Musisz zbudować termos, czyli ściany, sufit i podłogę jak już tak bardzo chcesz. Przespałem się z tym Twoim "projektem" i uważam, że powinieneś dać sobie spokój z tym ociepleniem bo to niewiele albo nawet nic nie da. Wydasz dużo kasy a efektów może być niewiele. Jedyna rozsądna opcja to wykop. Nie wiem w jakiej części kraju mieszkasz (strefy przemarzania ziemi) i zakładając, że w III to min.110 cm.

Tak sobie myślę czy kopiąc na głębokość 110 cm nie zejdziemy już przypadkiem niżej niż sięgają fundamenty (to jest pomieszczenie gospodarcze i być może fundamenty nie są głębokie). Wtedy chyba by trzeba zrobić jakąś hydroizolację, żeby czasami wody gruntowe nie dostały się do środka (wszystko zależy od poziomu wód gruntowych oraz lokalnych opadów) - dobrze kombinuję? Czy wykop + hydroizolacja nie będzie droższą opcją niż samo ocieplenie istniejącego już pomieszczenia?
Odpowiedz
Jak na razie to i tak w tym roku planuje zrobić porządna ściankę działowa, ocieplić drzwi i przez zimę obserwować temperatury w środku.

Co do podkopania jeśli będzie ono konieczne to wątpię żebym mógł zejść aż na 110cm bo dam sobie rękę obciąć ze te fundamenty szalu robić nie będą...tak jak witas napisał wiem z doświadczenia ze na pewno będzie konieczne okopanie fundamentu, położenia peszla i zaizolowanie fundamentu bo woda na pewno mi tam podejdzie...mieszkanie mam tak wkopane i tak musiałem zrobić bo przy dużych opadach pokazywała mi się woda w mieszkaniu
Odpowiedz

Skocz do: