Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
V KONKURS WIN DOMOWYCH ŁÓDŹ 2013
(17-10-2013, 10:32)kguser napisał(a): A dlaczego taki zapis "Zabrania się wystawiania w konkursie win kupnych lub zawierających istotny dodatek wina kupnego."
Ci się nie podoba?

Ponieważ nie wynika z tego zapisu jaką ilość należy rozumieć jako "istotny dodatek",
więc dla każdego czytającego ilość ta będzie inna.

Przykład:
Posiadam wino jabłkowo-rodzynkowe z dodatkiem kwiatu czarnego bzu i jarzębiny,słodkie.
Zrobię kupaż z "kupnym" Sauternes - do 5 litrowej damy dodam 0,5 dm3 wina pod korek.
Czy te dodane 10% będzie już istotnym dodatkiem, czy jeszcze nie.

Jeśli więc w regulaminie dopuszcza się taką możliwość powinna być również jednoznacznie zdefiniowana jej granica.
(17-10-2013, 10:32)kguser napisał(a): "Jakikolwiek" jest określeniem zbyt mocnym (IMHO) bo czasem do 40 l. balonu wlewa sie butelkę wina kupnego jedynie po to aby uzupełnić nastaw pod korek.
Natomiast ja jestem zdania, że użycie słowa "jakikolwiek" jest jak najbardziej uzasadnione,
ponieważ wtedy każdy będzie miał równe szanse.
Tym bardziej, że można uzupełnić wino / miód pod korek
nie "kupnym" lecz własnym i taką praktykę stosuję.

Powyżej przedstawiłem swoje uwagi do regulaminu i skomentowałem zapis
do którego mam zastrzeżenie - dalej drążył tematu nie będę.

Czy w regulaminie zostaną wprowadzone zmiany,
czy też nie - to zależy od organizatora konkursu.
Odpowiedz
OK, rozumiem twoje stanowisko ale my w Łodzi nie jesteśmy aż takimi fundamentalistami.

Regulamin jest oparty na doświadczeniach konkursowych lat poprzednich i dyskusji organizatorów w roku bieżącym.
Odpowiedz
Inblue- faktem jest iż określenia tzw.,,nieostre" generują pole do dowolnych interpretacji.
Chcielibyśmy nie być zbyt rygorystyczni i pełni wiary w rzetelność i uczciwość uczestników konkursu :)
Odpowiedz
Do konkursu pozostało 27 dni!

Trochę o sędziach, sędziowaniu i ocenach:
- każda kategoria win jest oceniana przez minimum 5 sędziów;
- wina oceniane są anonimowo, tzn. że sędziowie nie wiedzą kto jest autorem wina ani z czego wino zostało zrobione. Anonimowość zapewnia podwójne kodowanie win przez organizatorów ale również przysyłanie ich w regulaminowych butelkach (zielona bordówka 0,75 l, zamknięta korkiem, bez żadnych znaków szczególnych);
- wina oceniane są na podstawie 20-punktowej skali (jej dokładny opis znajduje się tutaj i w kolejnych postach);
- ocena wina wynika ze średniej ucinanej wszystkich ocen sędziów danej kategorii, tzn. że usuwa się dwie skrajne oceny (najniższą i najwyższą) a z pozostałych wylicza średnią (jak na zawodach łyżwiarstwa figurowego albo skoków narciarskich);
- najniższe oceny w dotychczasowej historii konkursów zebrały wina: z ciemnych i jasnych winogron (3,32 pkt), z mniszka lekarskiego (2,75 pkt) i ziołowe (1,625 pkt);
- najwyżej oceniane wina to: wino z DR (17,33 pkt), z wiśni i czarnego bzu (17,50 pkt) i czarnej porzeczki (18,13 pkt).
Odpowiedz
Na prośbę uczestników, w aktualnym formularzu zgłoszeniowym zmieniamy:
z e) wino białe półsłodkie/słodkie
na e) wino białe/różowe półsłodkie/słodkie
Odpowiedz
Maksymalna ilość wystawianych win to trzy szt.przez uczestnika :)
Odpowiedz
nadsyłających wina proszę o poprawną ich klasyfikację. Szczegóły w formularzu zgłoszeniowym do pobrania TUTAJ.
Odpowiedz
Dla mnie też dziwny jest zapis dopuszczający NIEISTOTNY dodatek wina kupnego - tzn ile?
Jak i też ilu uczestników dodaje ten nieistotny dodatek? I skoro nieistotny to po co dodawać?

To, ze zapis wzorowany jest na poprzednich regulaminach to nie oznacza, że rzeczy nieprecyzyjne można sprecyzować. Skoro konkurs win domowych to KAŻDY dodatek win sklepowych powinien być dyskwalifikujący.
Odpowiedz
(27-10-2013, 17:06)konserwant napisał(a): Dla mnie też dziwny jest zapis dopuszczający NIEISTOTNY dodatek wina kupnego - tzn ile?

Dla mnie taki zapis jest jeszcze dziwniejszy, bo takiego zapisu nie ma;)

Brzmi on bowiem tak:
"Zabrania się wystawiania w konkursie win kupnych lub zawierających istotny dodatek wina kupnego".

Istotny znaczy duży, znaczący, zauważalny, wpływający na wino. Oczywiście najlepiej gdyby takiego dodatku nie było, ale jeśli dodatek jest mały, nieznaczny, niezauważalny i nie wpływa na smak i zapach wina...?

Jak napisał daderma, zakładamy uczciwość konkursowiczów. W przeciwnym wypadku regulamin wyglądałby jak pole minowe z zasiekami. A my, organizatorzy, chodzilibyśmy jak strażnicy z psami i podejrzewali każdą butelkę o oszustwo.

Niemniej dziękujemy za uwagi.
Odpowiedz
Ostatnia garść informacji dotyczyła win oryginalnych, niecodziennych. A jakie wina wygrywały dotychczasowe zmagania?
- w kategorii win białych i różowych wytrawnych/półwytrawnych: wino z kwiatów czarnego bzu, śliwy ałyczy i śliwy tarniny;
- w tej samej kategorii kolorystycznej ale z cukrem resztkowym: bezsprzecznie dzika róża - 2 zwycięstwa, a także jabłkowe z dodatkiem pigwowca i rodzynek oraz truskawkowe;
- najczęściej nagradzane wśród win czerwonych wytrawnych były wina z czarnej porzeczki (2 razy!) oraz wino z czarnego bzu i winogron;
- wina czerwone słodkie/półsłodkie, które wygrywały swoją kategorię to: maliny, wiśnie i ponownie dwukrotnie czarna porzeczka.
Odpowiedz
Prosimy chętnych do wzięcia udziału w konkursie o przysyłanie win wcześniej. Nie warto czekać na "ostatnią chwilę".
Na dzisiaj mamy zaledwie 23 butelki nadesłane na konkurs.

Zapraszam wszystkich do sprawdzenia się. Warto uzyskać ocenę swojego wina aby przekonać się jak dobry trunki potrafimy już zrobić.
Odpowiedz
Konkurs organizowany jest przez amatorów dla amatorów. Nie ma w tym stwierdzeniu nic zdrożnego. Każdy domowy winiarz, czy zajmuje się tym od lat, czy dopiero zaczyna, może wystawić swoje wino. Każdy ma jednakowe szanse.

A tak wyglądał ubiegłoroczny konkurs:
www.youtube.com/watch?v=pBq2xNL56UQ
Odpowiedz
(08-10-2013, 19:58)kolman napisał(a): - czy doczekamy się też pierwszego wina zza granicy?

Ja bym na bank coś wysłał ale nic jeszcze nie gotowe :(
Za rok coś wyśle. Taki konkurs jest pewnie co roku.
Odpowiedz
kolman, podaj wskazówkę jak pakować szklane butelki aby się nie potłukły w transporcie.
Na pewno takie informacje się przydzadzą, może jakieś zdjęcia?
Odpowiedz
Myślę, że zabezpieczenie/"owinięcie" butelki dokładnie z każdej strony kartonem czy tekturą, a potem jeszcze folią bąbelkową powinno wystarczyć. Potem zapakować do kartonika i wypełnić puste przestrzenie, żeby nasze "zawiniątko" nie latało.

Co do samego konkursu, to chętnie wziąłbym udział, żeby poznać fachową opinie o swoim winie, aż mnie korci, ale nie. Na chwilę obecną dwa-trzy winą, które mógłbym wysłać albo są za młode, albo mają problemy z klarowaniem, także odpuszczę. No ale za rok to już na pewno;)
Odpowiedz
W zasadzie lukihah odpowiedział już na to pytanie. Dodam tylko, że butelkę najpierw należy owinąć formularzem zgłoszeniowym - przypominam, żeby nie okazało się, że spakowaliśmy pięknie buteleczki, zabezpieczyliśmy, patrzymy, a tu jakieś kartki zostały... ups;)
Grunt to wypełnienie paczki folią bąbelkową czy nawet kulkami z papieru lub gazet, żeby butelki się nie przemieszczały.
Odpowiedz
W związku z licznymi zapytaniami, organizatorzy V Konkursu Win Domowych postanowili przedłuzyć termin przyjmowania win do piątku 15 listopada.

Kto się wahając nie zdążył "spakować" ma mozliwość dosłania wina na konkurs. Regulamin i szczegóły TUTAJ.

Zapraszam
Odpowiedz
Zachęcam wszystkich do udziału w konkursie - warto to zrobić, żeby skonfrontować swoje wina z innymi. Warto również przyjechać ( konkurs jest otwarty) i obserwować pracę komisji.
Termin końcowy zbliża się nieubłaganie - to ostatnie dzwonienie !!! :)
Odpowiedz
Pytanko w kwestii formalnej - wino śliwkowe z węgierek jest klasyfikowane jako białe czy czerwone?
Odpowiedz
kurde :( chciałem wziąć udział. Czytałem regulamin i zrozumiałem że mogę osobiście dostarczyć wina, nawet w dniu konkursu, a teraz się doczytałem że najpóźniej do piątku. :/ ale ze mnie sierota. . .
Odpowiedz
Znalazłem dyskusję na temat barwy śliwkowego wina sprzed ponad 10 lat pomiędzy Agą, Witkiem i DarkiemRz. Opierając się na takich autorytetach zgłoszę swojego "węgrzyna" jako białe, pomimo ciemnego koloru.
Odpowiedz
Osobiście również zaliczyłbym śliwkowe do win białych.

Taki podział w winach owocowych (kwiatowych, zbożowych, warzywnych...) jest umowny i nieraz można się pomylić.

Jeżeli ktoś jeszcze waha się czy wystawić wino, jeśli są wątpliwości co do rozumienia regulaminu - piszcie.

Do piątku nie zostało dużo czasu, ale myślę, że przesyłka nadana priorytetem w środę, powinna dojść do Łodzi w piątek.
Odpowiedz
Kurcze mało czasu zostało!
jeśli ktoś ma zamiar coś nadesłać to jutro pozostaje już kurier lub lepiej dostawa osobista i pozostanie na sobotę, zachęcam do udziału osobistego jest bardzo miło i można się wiele dowiedzieć na temat win.
Odpowiedz
ja się załapałem dziś priorytet wysłałem na ostatnią chwile zobaczyłem info bo na forum jestem od dziś:) ale dzięki za wstawkę z przypomnieniem a odnośnie konkursu to każda wysłane winko będzie ocenione a jakieś informacje zwrotne dostaniemy każdy co bierze udział pytam bo po raz pierwszy wysłałem winko :)
dzięki za info jakies
Odpowiedz
Bardzo mnie cieszy, że przedłożyliście termin dostarczania win. O konkursie przypomniało mi się w piątek po południu czyli bez szans na dostarczenie win do wtorku. A ponieważ termin przedłużony 3 butelki są już spakowane i czekają na kuriera :)

Czy po konkursie, na spokojnie, jest szansa na poznanie dokładnej oceny swoich win (średniej z każdego kryterium)?
Odpowiedz

Skocz do: