Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Opolskiem - Winnica Viadrus
(29-03-2021, 06:44)Dolnoslonzok napisał(a): Zrobił się galimatias i tak jak piszesz, ktoś coś kupi i opryska bez efektów. Reasumując zatem, olej i siarkę stosuję na szkodniki w połowie wełnistego pąka i to jest ten standardowy oprysk na początku.
Teraz pełna zgoda.

(29-03-2021, 06:44)Dolnoslonzok napisał(a): Później olej 1 % na liście w okresie wegetacji. Z olejem jest jednak ten problem, że może spowodować spadek plonu (bez fitotoksyczności). Oleje roślinne i mineralne, rafinowane, są jednak na liście środków aktywnych na mączniaka prawdziwego.
Tak! To ciekawy kierunek zawarty w tym opracowaniu.
Tylko człowiek głupi, nigdy się nie myli...

Zdjęcia: FAZY BBCH, krzewy PINOT NOIR, krzewy ZWEIGELT.
Filmy uprawa:  SADZENIE,  CIĘCIE DWULATKÓW,  CIĘCIE TRZYLATKÓW
Filmy uprawa:  Historia krzewu Pinot Noir:  2017/2018 (odc I cz 1) cdn
Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
(29-03-2021, 07:57)vanKlomp napisał(a): Michał a możesz podać źródło, gdzie jest to napisane? I wytłumacz jak niby te oleje działają na mączniaka prawdziwego?

Krzysztofie, to opracowanie dr. Mazurka z 2019 r. pt. "Ochrona biologiczna winorośli". Otrzymałem ja po warsztatach realizowanych dla naszego Stowarzyszenia, jakie przeprowadził dr Mazurek jesienią 2019 r. Mam je w formie PDF.

Wiosennie. Kolejny rok od 2017, gdy poza startującą wcześnie winoroślą i krzewami owocowymi, drzewa zakwitną w swoim naturalnym okresie, czyli od końca marca do końca pierwszego tygodnia kwietnia.
Brzoskwinie i nektaryny        
Czereśnie i wiśnie        

No i kasztanowce otwierają pąki. Widać kwiatostany.    
Agresty mają kwiatostany. Grusze, jabłonie i śliwy (czwarte zdjęcie to mirabelki).

Irysy już były, zatem dzisiaj inne kwiaty:            
Wkrótce przyjadą z niemieckiej szkółki Pinot Blanc i Johanny, zatem czas było przerobić ziemię, by usunąć chwasty.    

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ciekawy jestem co konkretnie pisze dr. Mazurek odnośnie tej kwestii. Wrzuć Michał jakieś cytaty.

Johanny i PB będziesz prowadził w szpalerze czy historycznie?

Filmy winifikacja:  POMIAR KWASOWOŚCI MOSZCZU,  POMIAR KWASOWOŚCI WINA,  POMIAR WOLNEGO SO2

Odpowiedz
Macieju, to co piszę o oleju 1% na liście jest właśnie z opracowania żywcem wyjęte, jednak z tabeli wymienionych środków. Może wykonam print screen, choć nie wiem, czy można. 
Pinot Blanc będzie jak Chasselas w gobelet na pniu 50 cm. Johann to już głowa wierzbowa (tete et saule) na pniu 50-60 cm, ale w szpalerach z latoroślami na drutach.        
Wczoraj +22 st. C. Radio Wroclaw zapowiada na dziś nieco cieplej. :)
Chasselas, Pinot Noir i Riesling.

Odpowiedz
No cóż. Skoro dr. Mazurek nic nie pisze w swoim opracowaniu o zabiegach olejem na liście, a jedynie wymienia go - tak jak piszesz - w tabeli środków, to znając profesjonalizm autora można domniemywać, że dowodów na skuteczność raczej brak.

U mnie dopiero zaczął się płacz.

Odpowiedz
Macieju, cytat z opracowania dr. Mazurka:

"(...)Oleje w zwalczaniu mączniaka prawdziwego
-Wymagają dokładnego pokrycia powierzchni
-Wymagają użycia dużych ilości wody (1000l cieczy/ha)
- Po ich zastosowaniu możliwa jest redukcja fotosyntezy
(ograniczenie plonu) bez objawów fitotoksycznych –
zahamowanie wymiany gazowej
-Wymagane stężenie to co najmniej 1%. W wyższych
dawkach mogą być fitotoksyczne
- Skuteczne mogą być zarówno oleje mineralne jak i roślinne
-Wyższą skuteczność uzyskuje się przy zwalczaniu mączniaka
na liściach stąd zabiegi na grona nie są polecane

Rafinowane oleje Mogą być fitotoksyczne, szkodliwe dla roztoczy
dawka:0,2-0,5 kg/ha 10l/ha
Skuteczność: średnia do wysokiej.(...)"

Wczoraj +24 st. C. Mrózki niszczą otwierające się kwiaty grusz, a coś zjadło pół liści rabarbarom. Czas na walkę ze szkodnikami. Sezon w pełni otwarty.    
Odpowiedz
Czyli nie tylko w tabeli środków...
Może zatem spróbuję w tym sezonie, jakie dadzą efekty pozytywne na jednym/dwóch krzewach. No i oczywiście... jakie - sądząc z powyższego opisu - wystąpią ewentualnie skutki negatywne.

Te "mrózki", o których wspominasz na końcu posta... Miałeś na myśli przymrozki?

Odpowiedz
(01-04-2021, 22:00)maciek19660714 napisał(a): Te "mrózki", o których wspominasz na końcu posta... Miałeś na myśli przymrozki?

:D A gdzież! Mrówki. Noce są mocno powyżej 0. Od dwóch lat coś niszczyło pąki jabłoni, a szczególnie grusz. W tym roku przyłapałem je na gorącym uczynku. Próbowałem już wszystkiego poza cynamonem. Sprawdzę rano, czy mięta polna poskutkowała jako odstraszacz.
Odpowiedz
(02-04-2021, 03:46)Dolnoslonzok napisał(a): Noce są mocno powyżej 0.

A u mnie przedwczoraj szron na aucie i dzisiaj też coś zimnego zapowiadają... Super! Może to choćby troszkę, przyhamuje wegetację.

Odpowiedz
U mnie nadal bez przymrozków. Mirabelki zaczęły kwitnienie, spóźnione o tydzień w stosunku do normalnych lat. Poza tym wiosna na całego.                

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Michał to się przygotuj. Od jutra do piątku w nocy -4,-5.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
Krzysztofie, dzisiaj miałem koło 0,a kolejne noce niemieckie portale prognozują od +2 do -2 st.C. Wczorajszy śnieg stopniał rano, ale połamał niektóre żonkile.     Na szczęście nie zaszkodził tulipanom i hiacyntom.          . Mirabelki     
Odpowiedz
Pojawiają się pąki wełniste. Krzew z 2014 r. pochodzący od lokalnego kultywaru, przedwojennego Chasselas (Schoenedel) z niedalekiej wsi Janów na mojej Ziemi Brzeskiej. Winorośl prowadzona jest w formę dwuramiennego kordonu z ramionami na wys. 1,80 m przy wschodniej ścianie domku ogrodniczego. Cięcie przeprowadziłem na początku lutego.

Skocz do: