Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w identyfikacji roślin
Nie źartuje, nie mam wiedzy, więc pytam.. rozumiem że się nie nadaje....

To teraz z innej beczki..

Czy na fotce to również tarnina? Nie ma już niestety liści, a owoce są troche mniejsze,bardziej czarne i mniej okrągłe niż inne tarniny w okolicy..
Owoc wewnątrz tak sam, smak taki sam, pestka różni się wielkością.
W smaku nie czuje żadnej różnicy..
Na drugiej fotce przekrojony owoc i wydłubana pestka, na górze pestka z tej większej tarniny..
Może dla was odpowiedź jest oczywista, ale jeśli miałbym kogoś otruć, to wole już chyba zadać głupie pytanie...

Załączone pliki Miniatury

Obrazki

Odpowiedz
Moim zdaniem to tarnina.
Lech
Odpowiedz
Dzięki.. Zjadłem kilka na próbę, żadnych halusów, funkcje życiowe bez zmian...
Odpowiedz
Ha ha, poczekaj do jutra, zapamiętaj co Ci się przyśni :diabelek:.
Lech
Odpowiedz
Tarnina. Na zdrowie !
wino - wszystko to co jest na świecie do picia za wyjątkiem tego co winem nie jest
Odpowiedz
Dziś podjechałem w okolice jednego klasztoru na rekonesans.. Patrze, jest jeden spory krzew z mnóstwem czarnych owoców.. pobrałem próbkę do późniejszej identyfikacji, nie wkładałem okularów... w drodze powrotnej do auta pomyślałem sobie, że nazrywam tego żeby nie wracać, bo za tydzień może już nic nie być, a jak się zidentyfikuje, to się zdecyduje... zakładam okulary... no i już mam identyfikacje :)
Pokrzyk wilcza jagoda/belladonna o lokalnej dźwięcznej nazwie deadly nightshade... ogólnie nie brak tego w okolicy, jakby ktoś miał potrzebę... ;) liście, owoce, chociaż o tej porze roku najwydajniejszy będzie korzeń. Oczywiście żartuje...?

Celem była bardziej identyfikacja stanowisk roślin niż ich pozyskanie..

Znalazłem jeszcze rodzaj dzikiej róży, tak przynajmniej mi się wydaje, pędy kolczaste jak u DR, znalazłem jeden jedyny czarny owoc, ma typowe pozostałości kwiatu. Po przekrojeniu jedno spore nasionko i typowe dla DR 'włoski'. Będzie to przydatne na wino/nalewkę? Warto pilnować w przyszłym roku tego stanowiska?

I druga roślina, w formie żywopłotu, jeszcze mogę nazbierać jeśli będzie przydatne.. nie mogę sobie przypomnieć co to jest, a wygląda znajomo...

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Zerknij tu: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=19387
Odpowiedz
Zerknąłem.. wcześniej..

Rzecz w tym, że w tamtym temacie na zdjęciach widać wiele nasion, stosunkowo niewielkich.
W tym co znalazłem jest jedno nasionko/pestka otoczone tymi 'włoskami', dość duże - na zdjęciu w środku.

Nie wiem czy ilość nasion zależy od rodzaju DR, czy jest stała czy zależy od wielkości hypancjum..

Wiem gdzie to rośnie, więc na wiosne mogę uzupełnić zdjęcia o liście i kwiaty.
Pobrałem też jeden pęd z nadzieją na zadomowienie za domem..
Odpowiedz
Ten owocek po lewej stronie wygląda tak jak moje.
Odpowiedz
To jest jeden owocek, przekrojony do zdjęcia, wyjęte nasionko, druga połówka prezentuje 'włochate' wnętrze...

Z zewnątrz może być podobne, ale zastanawia mnie to pojedyncze nasionko.. reszta wyraźnie do DR pasuje, kolce na pędach, włoski wewnątrz... nic to poczekamy do wiosny - a to drugie? macie jakieś pomysły co to może być?
Odpowiedz
Drugie zdjęcie - stawiam na ognik (Pyracantha) - ale jaki gatunek nie potrafię określić ze zdjęcia
wino - wszystko to co jest na świecie do picia za wyjątkiem tego co winem nie jest
Odpowiedz
Dziekuję, czyli kolejna roślina niezbyt przydatna do produkcji wina/nalewek..

Czym więcej rozglądam sie po okolicy, tym wiecej trucizn znajduje.. O 'Magic Mushrooms' to nawet nie wspominam...
Czyżbym źle wybrał zainteresowania?  :kwasny:
Odpowiedz
Hori - bardzo duża ilość roślin w naszej bezpośredniej okolicy jest trująca. W ogródkach przydomowych nawet 3/4 roślin ozdobnych.
Krzysztof

Stacja meteo na Winnicy Świętne
Po zbanowaniu proszę koniecznie o wyrejestrowanie mnie z forum. 
Odpowiedz
No właśnie - póki one pozostawały roślinami ozdobnymi, a ja pozostawałem w nieświadomości było jakoś inaczej.. nie mówie że lepiej czy gorzej.. inaczej ;)
Odpowiedz
Proszę o identyfikacje

Krzew dość wysoki, nieco ponad 2m, jagody na pojedynczych ogonkach, pozostałość kwiatu (okwiat ?) na jagodzie ma cztery 'płatki'

Niska krzewinka, zapach nieco podobny do tymianku

Odpowiedz
Pierwsze zdjęcie - na podstawie liści obstawiam jakąś irgę, jak wyglądają owoce od środka - ile pestek i jakiego kształtu?
Drugie zdjęcie - coś kojarzę, bardzo podobne widziałem w Grecji i Chorwacji ale na razie nie mogę sobie przypomnieć. Jest szansa na zdjęcie kwiatostanu - podejrzewam, że nie ma ona pojedynczych kwiatów?

Chyba mam: santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus) można porównać pod linkiem:
https://www.gardensonline.com.au/GardenS..._1040.aspx
Popatrz, porównaj - mam  nadzieję, że trafiłem.
Odpowiedz
Tak, z drugim trafione, dzieki.

Co do piewrwszego zdjęcia - fotki wnętrza jagody/pestek dodam później.
Czy irga to nie wiem, mnie te liście na żywo bardziej borówki przypominają, ale owoc jest czarny, nie ma tego granatowego odcienia jak borówki..
Odpowiedz
Są irgi o czarnych owocach np. irga czarnoowocowa
Przejrzyj irgi na stronie szkółki Konieczko i porównaj z krzewem, który widziałeś

http://www.drzewa.com.pl/szukaj?controll...mit_search=
Odpowiedz
Pytanie może trywialne:

Jak odróżnić dzięgiel leśny od arcydzięgla?
Albo inaczej - jak jednoznacznie i bez wątpliwości zidentyfikować arcydzięgiel?

Niestety, opisy i fotki jakoś do mnie nie przemawiają, rosliny 'w realu' pasują mi do obu opisów.
Odpowiedz
Witam

Prośba o identyfikację roślin

???
    kalina ?
    kruszyna ? (owoc w pierwszym momencie słodki - następnie wchodzi okrutna gorycz)
    ???
    ulęgałki ?

dzięki i pzdr
Odpowiedz
Pierwsze to szparagi owocujące. Drugi i trzeci kalina i kruszyna, jak mówisz. Ostatni to gruszki, ale nie ulęgałki, bo te są podłużne. Jakieś dzikie, czasem się takie jako domieszka biocenotyczna na skraju lasów dosadzało.
Odpowiedz
Cześć, czy również mógłbym prosić o identyfikację?

1. Czy to aronia?

2. Czy to czeremcha?
a     b     c     d     d     e     f    
Odpowiedz
Nie, to czarny bez, poniżej zdjęcia czeremchy
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Z uwagi na limit załączników druga cześć

3. czy to kalina?
a     b     c     d     e    

4 Czy to głóg
a     b     c     d    

(01-10-2018, 13:29)alskarus napisał(a): Nie, to czarny bez, poniżej zdjęcia czeremchy

rozumiem ze 1 to czarny bez? dziękuję za identyfikacje
Odpowiedz
3* widziałem kaline raz w życiu i trochę inaczej wyglądała, nie przesądzam.

4* to na pewno głóg.
"Artificem commendat opus"

Odpowiedz

Skocz do: