Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pomoc w identyfikacji roślin
Spoko.
Wpierw planuje zrobic winko z DR a na drugi ogień pójdzie głóg.
Oto co jest podane na stronie wino.org.pl :
"Rozpowszechniony sposób robienia wina z dzikiej róży przy pozostawieniu owoców w moszczu przez kilka tygodni czy miesięcy nie jest dobry gdyż naraża moszcz na zepsucie się, szczególnie przy małych dawkach cukru!"

Wbrew tej instrukcji DR będe przetrzymywał w nastawie przez około 3 tyg. bo wyczytałem na forum że jest to optymalny czas i owoce twarde trzyma sie w nastawie dłużej.
Owoców nie mam zamiaru również ugniatać ponieważ czytałem (również na tutejszym forum) że to tylko strata czasu.
Czy w przypadku obydwu win (DR oraz głóg) moge zastosować tą samą technike ?
Odpowiedz
Tomaszpol, popatrz na nazwę wątku, który sam założyłeś i przeczytaj pytania jakie zadałeś teraz - totalny oftop :)
Jeśli ktoś odpowie na twoje pytanie, to będziesz miał z tego pożytek, okej.
Jednak jaki pożytek będą mieli inni użytkownicy, którzy wejdą w wątek o głogu a będą czytać o moczeniu dzikiej róży? Hmm?
Odpowiedz
Sory , myślałem że w obydwu przypadkach czyli tak samo jak przy DR jak i przy głogu można zastosować tą samą technike wyrobu.
W tym przypadku jakby ktoś wszedł w ten temat o głogu to dowiedziałby się że może przetrzymywać go w nastawie przez około 3 tyg. i nie musiał go rozdrabniać tak jak i w przypadku wina z DR. i tym samym post pasował by do obydwóch zagadnień.
Na przyszłośc będe trzymał sie tematu i nie skakał z jednego wątku do drugiego
:polewam:
Odpowiedz
Ja głóg trzymam w nastawie minimum 6 tygodni (tak samo DR).
Odpowiedz
pytanie jak w temacie. Znalazłem dziś taki krzaczek. Owoce są wielkości głogu ale rosną niskopienne. W środku jest jedna pestka i miąższ podobny do głogu. Czy to głóg?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
i drugie zdjęcie

Odpowiedz
Moim zdaniem to nie jest głóg lecz jakaś roślina dekoracyjna. Widzialem to w ogrodach i parkach.Ale Ale nie jestem pewien.
Odpowiedz
Raczej jakaś odmiana berberysu.

Odpowiedz
Samych "głogów" jest ponad 100 gatunkow wiec tak na prawde ciezko wyczuc ;]
Odpowiedz
Stawiam na jakąś irgę.
Czy można pokazać zdjęcie przeciętego owocu i opisać pestkę ?
Odpowiedz
W chwili obecnej nie dysponuję owocem, ale rozgniatałem i konsystencja oraz kolor podobna do głogu z jedną pestką lekko podłużną. Zapach owocu tez przypomina głóg.
Postaram się jak najszybciej zrobić zdjęcie pestki.

Edit
nie wiem czy berberys ma kolce, ale ten krzaczek nie ma żadnych kolców.
Odpowiedz
Na zdjęciu jest na pewno irga - jest niejadalna!
Odpowiedz
dzięki!
dozbieram sobie głogu "oryginalnego"...
A do tej irgi taki łatwy dostęp...
Odpowiedz
Witam ponownie...a czy ta roślina to również głóg?
Ma troche inny kształt liści niż na pierwszej fotce :

http://w365.wrzuta.pl/obraz/4GvK7gUha0P/20130915_190006
Odpowiedz
(15-09-2013, 21:59)Tomaszpol napisał(a): Witam ponownie...a czy ta roślina to również głóg?
Ma troche inny kształt liści niż na pierwszej fotce :

http://w365.wrzuta.pl/obraz/4GvK7gUha0P/20130915_190006

Tak GŁÓG .
Odpowiedz
A więc na pierwszej fotce na samej górze wątku liście głogu są cienkie i uformowane na specyficzny kształt.
Dzisiaj w lesie natrafilem na coś co również wygląda na głóg ale liście ma okrągłe.
Czy to jakaś inna odmiana głogu? Dlaczego kształt liści jest zupełnie inny?
Wygląda to tak :

http://w365.wrzuta.pl/obraz/8nc5kGFVPKr/co_to
Odpowiedz
Witam

Z góry przepraszam, że podpinam się pod temat, ale również chciałbym prosić o potwierdzenie czy na zdjęciach znajduję się głóg. Poszedłem dziś na spacer w poszukiwaniu dzikiej róży, ale wg mnie jest jeszcze za wcześnie na rwanie, ale natknąłem się na kilka drzew/krzaków głogu ( chyba ).

W jednym miejscu rośnie chyba 3 odmiany ponieważ różnią się wielkością owoców oraz mają troszkę inne liście:

1. Owoce czerwone, wielkości 7-8 mm, w środku jedna pestka, liście dość małe wielkości 2,5 x 1,5 cm, duży kilkumetrowy krzew, a może już drzewo :)

2. krzew / drzewo podobne do poprzedniego, ale liście już dużo większe ok 4,5 x 4 cm, owoce również większe ok 1 cm, jedna pestka, kolor czerwony/bordowy

3. trzeciemu niestety nie zrobiłem zdjęcia bo było go najmniej, ale był bardzo podobny do nr 2 z tym, że jego owoce były wyraźnie bardziej podłużne.

Wszystkie owoce są dość miękkie, ogonki łatwo odchodzą od owoców.

Czy to głóg ?
Odpowiedz
Tak - te na zdjęciach to głogi.
Odpowiedz
A co jezeli chodzi o mój link powyżej ?
Czy to ròwnież głóg?
http://w365.wrzuta.pl/obraz/8nc5kGFVPKr/co_to
Odpowiedz
Tomasz - to mi wygląda na Irgę pomarszczoną.
Odpowiedz
Dzięki Darek.
Interesuje się zbiorem dzikich owoców od niedawna lecz zauważyłem że głóg zazwyczaj rośnie wysoko na drzewach i często trudno go dostać natomiast te "głogopodobne", niejadalne rośliny jak np. Irga rosną niskopiennie na przyziemnych krzakach.
Odpowiedz
Łatwo poznać, krzew ma ostre kolce a owoc pestkę w środku, są okrągłe oraz podłużne - dwa rodzaje:).
Odpowiedz
(13-09-2013, 23:25)Tomaszpol napisał(a): Spoko.
Wpierw planuje zrobic winko z DR a na drugi ogień pójdzie głóg.
?

Raczej tak sie nie da tylko odwrotnie, u mnie glog juz dojrzaly, a DR zbieram w listopadzie na dzem, a na wino w grudniu. Zostawiam z 2 kilo w zamrazarce na przyszly rok i teraz mam uzbierane 5 kg czarnego bzu, 1,5 kg dojrzalej zamrozonej DR, nazbieram pare kilo glogu, troche tarniny, moze resztki jezyn i za tydzien startuje mieszane :)
Odpowiedz
@robinson0126, czas zbiorów róży:
Róża pomarszczona (rugosa,japońska) : sierpień-wrzesień.
Dzika róża (canina): październik-listopad.

No właśnie, czy wino z róży pomarszczonej (rugosy, japońskiej) jest winem z DR? :niewiem: :)
Odpowiedz
(20-09-2013, 14:18)mrX napisał(a): ...
No właśnie, czy wino z róży pomarszczonej (rugosy, japońskiej) jest winem z DR? :niewiem: :)
A czy to pytanie filozoficzne?:D
Odpowiedz

Skocz do: