17-11-2017, 14:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-11-2017, 14:59 przez Hori.)
Nie źartuje, nie mam wiedzy, więc pytam.. rozumiem że się nie nadaje....
To teraz z innej beczki..
Czy na fotce to również tarnina? Nie ma już niestety liści, a owoce są troche mniejsze,bardziej czarne i mniej okrągłe niż inne tarniny w okolicy..
Owoc wewnątrz tak sam, smak taki sam, pestka różni się wielkością.
W smaku nie czuje żadnej różnicy..
Na drugiej fotce przekrojony owoc i wydłubana pestka, na górze pestka z tej większej tarniny..
Może dla was odpowiedź jest oczywista, ale jeśli miałbym kogoś otruć, to wole już chyba zadać głupie pytanie...
18-11-2017, 17:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-11-2017, 18:58 przez Hori.)
Dziś podjechałem w okolice jednego klasztoru na rekonesans.. Patrze, jest jeden spory krzew z mnóstwem czarnych owoców.. pobrałem próbkę do późniejszej identyfikacji, nie wkładałem okularów... w drodze powrotnej do auta pomyślałem sobie, że nazrywam tego żeby nie wracać, bo za tydzień może już nic nie być, a jak się zidentyfikuje, to się zdecyduje... zakładam okulary... no i już mam identyfikacje
Pokrzyk wilcza jagoda/belladonna o lokalnej dźwięcznej nazwie deadly nightshade... ogólnie nie brak tego w okolicy, jakby ktoś miał potrzebę... liście, owoce, chociaż o tej porze roku najwydajniejszy będzie korzeń. Oczywiście żartuje...?
Celem była bardziej identyfikacja stanowisk roślin niż ich pozyskanie..
Znalazłem jeszcze rodzaj dzikiej róży, tak przynajmniej mi się wydaje, pędy kolczaste jak u DR, znalazłem jeden jedyny czarny owoc, ma typowe pozostałości kwiatu. Po przekrojeniu jedno spore nasionko i typowe dla DR 'włoski'. Będzie to przydatne na wino/nalewkę? Warto pilnować w przyszłym roku tego stanowiska?
I druga roślina, w formie żywopłotu, jeszcze mogę nazbierać jeśli będzie przydatne.. nie mogę sobie przypomnieć co to jest, a wygląda znajomo...
Rzecz w tym, że w tamtym temacie na zdjęciach widać wiele nasion, stosunkowo niewielkich.
W tym co znalazłem jest jedno nasionko/pestka otoczone tymi 'włoskami', dość duże - na zdjęciu w środku.
Nie wiem czy ilość nasion zależy od rodzaju DR, czy jest stała czy zależy od wielkości hypancjum..
Wiem gdzie to rośnie, więc na wiosne mogę uzupełnić zdjęcia o liście i kwiaty.
Pobrałem też jeden pęd z nadzieją na zadomowienie za domem..
To jest jeden owocek, przekrojony do zdjęcia, wyjęte nasionko, druga połówka prezentuje 'włochate' wnętrze...
Z zewnątrz może być podobne, ale zastanawia mnie to pojedyncze nasionko.. reszta wyraźnie do DR pasuje, kolce na pędach, włoski wewnątrz... nic to poczekamy do wiosny - a to drugie? macie jakieś pomysły co to może być?
No właśnie - póki one pozostawały roślinami ozdobnymi, a ja pozostawałem w nieświadomości było jakoś inaczej.. nie mówie że lepiej czy gorzej.. inaczej
29-12-2017, 20:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-12-2017, 20:55 przez small.
Powód edycji: Odnalezienie informacji
)
Pierwsze zdjęcie - na podstawie liści obstawiam jakąś irgę, jak wyglądają owoce od środka - ile pestek i jakiego kształtu?
Drugie zdjęcie - coś kojarzę, bardzo podobne widziałem w Grecji i Chorwacji ale na razie nie mogę sobie przypomnieć. Jest szansa na zdjęcie kwiatostanu - podejrzewam, że nie ma ona pojedynczych kwiatów?
Co do piewrwszego zdjęcia - fotki wnętrza jagody/pestek dodam później.
Czy irga to nie wiem, mnie te liście na żywo bardziej borówki przypominają, ale owoc jest czarny, nie ma tego granatowego odcienia jak borówki..
Pierwsze to szparagi owocujące. Drugi i trzeci kalina i kruszyna, jak mówisz. Ostatni to gruszki, ale nie ulęgałki, bo te są podłużne. Jakieś dzikie, czasem się takie jako domieszka biocenotyczna na skraju lasów dosadzało.