Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dojrzewalnia serów
#1
Witam.

Po oscypkach, korocińskich, ricottcie itp czas na sery długo dojrzewające. No i tu mam problem. O ile jesień, zima i wiosna to ujdzie. W piwnicy w miarę chłodno 8-12 to latem niestety temperatura powyżej 12 stopni i sucho a jak wiadomo taki klimat nie sprzyja serom w dojrzewaniu.
Mam więc sprytny plan. W ubiegłym roku wymieniłem lodówkę na nowszy model a stara czeka na lepsze czasy. Postanowiłem przerobić ją na "ustrojstwo" do dojrzewania serów. I mam pytanie. Czy ktoś robił coś takiego. O ile temperatura to nie problem to jak regulować wentylacje i wilgotność.
Myślałem o wykonaniu dwóch dziur i wstawieniu wentylatora aby przewietrzyć. Sterowanie banalne, czasowe ale co z wilgotnością. Nie mam pomysłu jak regulować automatycznie wilgotność.
Ma ktoś jakiś pomysł lub konkretny patent?
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
#2
Np. taki sterownik http://www.growshopjamaica.pl/product/el...03/?id=657
tu tańszy: http://www.growshopjamaica.pl/product/el...h/?id=2164
Wentylacja - wymiana całego powietrza np. 2 razy dziennie - zwykły programator mechaniczny za 10 zł - http://allegro.pl/programator-czasowy-an...45270.html
_____________________
Mirek
Odpowiedz
#3
Dzięki, dzisiaj poszperałem trochę na wujku Googl i zamówiłem nawilżacz ultradźwiękowy. Podany sterownik powinien idealnie się nadawać.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.Skocz do: