Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nalewka z owocu kiwi
Znalazłem taki przepis i tak się zastanawiam czy to będzie dobre  ;)
Biegłych w temacie proszę o opinie ew. modyfikacje

składniki:
1 kg owocu kiwi
0,7 l alkoholu 60%
1 białe wytrawne wino
100 g cukru trzcinowego
3 cm kory cynamonowej
pół cytryny (pokrojonej w plastry bez pestek)
skórka z połowy cytryny bez albedo

wykonanie:
Wymyte, pokrojone w plasterki razem ze skórą owoce kiwi i cukier wkładamy do słoja. Dodajemy 3 cm kory cynamonowej, połowę pokrojonej w plasterki bez pestek cytryny oraz skórkę z połowy cytryny bez białego albedo. Wszystko zalewamy alkoholem 60% i butelką białego wina wytrawnego.Słój szczelnie zamykamy i zostawiamy w ciemnym miejscu na 4 dni. Po okresie 4 dniowej maceracji oddzielamy nalew od owocu i filtrujemy. Wlewamy do butelek, szczelnie zamykamy i umieszczamy w chłodnym, ciemnym miejscu (piwnica) na kolejne 4-5 tygodni.

Nalewka z kiwi maceruje się tylko do 4 dni, gdyż po dłuższej maceracji z nalewki zrobi się gęsta jak kisiel ciecz, nie do przefiltrowania.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Zrób, będziesz prekursorem i napisz o efektach.

Gdyby faktycznie gęstniała, to możesz dodać 2 - 3 krople Pekto.
Odpowiedz
Dzięki  :brawo:

Właśnie tego oczekiwałem  ;)
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Nalewka z kiwi maceruje się tylko do 4 dni, gdyż po dłuższej maceracji z nalewki zrobi się gęsta jak kisiel ciecz, nie do przefiltrowania.

WOW! Nie wiedziałem , macerowałem miesiąc , przefiltrowałem  a że tu takie problemy - no no . ;)

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
(02-06-2016, 16:06)Wacek napisał(a): Nalewka z kiwi maceruje się tylko do 4 dni, gdyż po dłuższej maceracji z nalewki zrobi się gęsta jak kisiel ciecz, nie do przefiltrowania.

WOW! Nie wiedziałem , macerowałem miesiąc , przefiltrowałem  a że tu takie problemy - no no . ;)

No bo to tak działa!
Jeśli nie wiesz, że coś jest nie możliwe do wykonania - po prostu to robisz i już :)

Czy Twoja receptura bardzo odbiega od tego co ja podałem?
Jak wrażenia po testach organoleptycznych?
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Macerat zrobiłem na samych owocach które po odsączeniu zalałem syropem cukrowym . Smak egzotyczny ale rześki i to bez cytryny tyle że zapach kiwowy nieciekawy .
Wacek
ps. wczorajszy krystaliczny roztwór zmętniał
Odpowiedz
(03-06-2016, 05:36)Wacek napisał(a): ps. wczorajszy krystaliczny roztwór zmętniał

Tak samoistnie, czy coś dodałeś i zmętniało?
Odpowiedz
(03-06-2016, 10:40)drajla napisał(a):
(03-06-2016, 05:36)Wacek napisał(a): ps. wczorajszy krystaliczny roztwór zmętniał

Tak samoistnie, czy coś dodałeś i zmętniało?

Nic nie dodawałem a że macerowałem w szczelnie zakręconym słoju to po filtrowaniu coś się utleniło . Ciekaw jestem czy się strąci . :(
Odpowiedz
W takim razie przychodzą mi na myśl trzy rzeczy:
- loch i grawitacja przez miesiąc, dwa, lub
- dodatek 2 kropli Pekto na 1 l nalewki,
- jeżeli nie pomoże, to delikatne zwiększenie mocy.
Odpowiedz
To co na zdjęciu to dopiero nalew ok 70% a pekto dodałem do miazgi gdy zalewałem syropem . W moich nalewkach osady się strącają albo nie i nie wiem od czego to zależy np . w agrestowych to po 2 latach . Kiwi robię pierwszy raz więc ciekawi mnie co dalej .
Odpowiedz
Jeżeli temperatura nalewu i syropu jest pokojowa i wlewasz nalew do uprzednio zlanego syropu, to powinno być klarowne.
Chociaż przy likierach też tak bywa, mimo największej staranności.
Odpowiedz
Dawno temu w odległej Gdańskiej dzielnicy powstała nalewka o nazwie "Klika" której skład - jak nazwa wyraźnie Sick wskazuje - był następujący; - Kiwi, Limonka Kawa. Trunek był półwytrawny o mocy około 30% i - choć wyraźnie różniący się od innych - ni był niczym powalającym ( jak powiedział wczoraj w Opolu Malicki; "d..y nie urywa"). Ot takie sobie na pozbycie się gości. :diabelek:
 Jeżeli twierdzisz że zrobienie czegoś jest niemożliwe, nie przeszkadzaj osobie która to właśnie robi !
    Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne lub powoduje tycie.

Odpowiedz
Po zalaniu owoców syropem cukrowym faktycznie utworzył się kisiel ale dało się go przefiltrować . Filtrowanie nalewu alkoholowego nic nie dało ale już widać ze grawitacja działa . Poczekam aż kisiel w syropie osiądzie żeby klarownym roztworem rozcieńczyć nalew do ok 40% a potem pomyślę o dodatkach - jakiś aromat i smak .

Odpowiedz
Syrop cukrowy bardzo ładnie się wyklarował osad dał się przefiltrować więc wlałem część klarownego syropu do mętnego nalewu .

Odpowiedz
(18-06-2016, 07:24)Wacek napisał(a): Syrop cukrowy bardzo ładnie się wyklarował osad dał się przefiltrować więc wlałem część klarownego syropu do mętnego nalewu  .
No i co dalej stało się z ta nalewką z kiwi? Bo aż mnie korci by nastawić (jak się jakiś słój i miejsce w szafce zwolni).
Odpowiedz
Co dalej - ano dokwasiłem białym winem ( z mojej winnicy)  dodałem nalew na skórki cytryny ( stał już kilka lat ) a że był bez zapachu dodałem nalew na świeżą trawę cytrynową  i  odstawiłem do piwnicy . Miała tam stać rok ale na usilną i kilkakrotnie ponawianą prośbę pań  wyciągnąłem do degustacji . Wzbudziła wręcz entuzjazm ( mnie  też smakowała ) i kazano mi ją przygotować na święta bo jak to bywa w młodych nalewkach coś się wytrąciło .  Wczoraj przefiltrowałem  wiec jest lekko mętna ale do świąt będzie kryształ .  Panie już zapowiedziały że będą pilnować promocji kiwi  ( było po 1,90 zł )  i mam mieć wolny gąsiorek min. 10l .

Odpowiedz
hej Wacek, nie wiem czy tu jeszcze zaglądasz, albo wszyscy którzy robiliście nalewkę z kiwi!

Może ktoś podać precyzyjny przepis nalewki kiwi która mu się udała, i wyszła dobra/bardzo dobra i poleca? Wacek pisał do dokwaszaniu białym winem, dodawaniu nalewu ze skórki cytrynowej i świeżej trawy cytrynowej. Są to "składniki" (szczególnie te cytrynowe) trudno dostępne dla amatora, nie ma też proporcji. Jeżeli ktoś może pomóc to będę wdzięczny.
Odpowiedz
Zaglądam często ale pisać nie mam o czym . Przepis masz na początku - ja tylko eksperymentowałem ale białe wino i nalew na skórki cytryny polecam - ja dałem nalew na trawę cytrynową bo akurat miałem . ;)
Odpowiedz
Czy mini-kiwi nadaje się na nalewkę ? Przed kilku laty kupiłem sadzonki Cytryniec chiński Sadova No1  ale wyrosło kiwi i mam mieć owoce .

Skocz do: