Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składy podatkowe dla winiarzy
#1
Co sądzicie o ostatnim wywiadzie z RM w Gazecie Wyborczej i czy biędziemy mogli sprzedawać swoje wino
Odpowiedz
#2
w którym wydaniu był (jest)?
Odpowiedz
#3
Wtorek 1-02-2005
Odpowiedz
#4
Ha Ha tylko o czym to było? nie lepiej dać link albo zacytować wypowiedź.
Temat dosyć aktualny jest na stronie instytutuwina
Artykułu nie czytałem ale temat znam i jest to poroniony pomysł. Czy trzeba będzie czy nie zależy od widzi mi się podległego każdemu urzędnika celnego. Jak na razie w praktyce nie są przepisowi wiec raczej nie będzie źle.
Odpowiedz
#5
Nie chodi o urzędnika celnego. Sęk w tym, że jeśli produkujesz wyroby objęte akcyzą, musisz posiadać skład podatkowy, a wino jest wyrobem akcyzowym.

Tu jest fragment z ostatniego Podkarpacia
http://www.podkarpacie.media.pl/numer.htm
(Powinno tam być)
Odpowiedz
#6
Jeśli nie zmienią przepisów podatkowych dla winiarzy to możemy zapomnieć o sprzedaży wina. Nawet RM przestał być optymistą.
Odpowiedz
#7
Tomzi tak jak pisałem wcześniej temat znam. Konferencję i co na niej było też bo zostałem zaproszony i uczestniczyłem w niej. Temat jest naprawdę długi i skomplikowany chodzi głownie o szczególny nadzór stały tego urzędnika i ten cholerny skład celny. Przepisy mówią o tym dosyć jasno jednak w praktyce nie jest to egzekwowane przykładem są tu choćby rafinerie nafty gdzie też jest obowiązek prowadzenia składów celnych. Z winem jest to takie głupie ze jest to produkcja więc trochę filozofując powinno to wyglądać tak że urzędnik u ciebie mieszka i cały czas patrzy ci na ręce jak nie widzi nie możesz zrobić obciągu przelać wina itp. Jest też małe światełko w tuneli bo przepisy głoszą iż jeżeli produkcja nie jest ciągła naczelnik może zezwolić tylko na częściowy nadzór właśnie w czasie produkcji.
Z ministerstwem finansów jest też inny problem mianowicie chcąc robić wino będąc rolnikiem trzeba zrezygnować z KRUS- musisz być na książce i opłacić ZUS czyli zamiast 70 zł mamy 700 na miesiąc. Ktoś to fajnie obliczył zakładasz winnicę (spory wydatek) za 3-4 lata sprzedajesz pierwsze a miedzy czasie żyjesz z manny z nieba i zanim sprzedasz pierwszą butelkę musisz zapłacić ok. 30 tyś opłat.
Odpowiedz
#8
Dzięki za wyjaśnienie, ale czarno to widzę.
Trzeba poczekać z inwestycjami i zobaczyć co będzie dalej.:(
Odpowiedz
#9
I jeszcze może wypowiedź p.Myśliwca dla dzisiejszych "Nowin"(09.02):
http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll/art.../50208013#
Odpowiedz
#10
Bądźmy dobrej myśli. Udało się tyle, to może uda się reszte. Jeden tego nie zmieni, ale im więcej winiarzy się w to włączy tym większe szanse. Z większą inwestycją trzeba jednak poczekać.
Odpowiedz
#11
Witam
Czy ewentualne ruchy w stronę zwolnienia potencjalnego winiarza z obowiązku prowadzenia składu podatkowego dotyczą tylko rolników? czy nierolników również? (z wypowiedzi RM wynika że tylko rolników).
Pozdrawiam
Rudi
Odpowiedz
#12
Powyżej 1 ha pola jesteś automatycznie rolnikiem,
a powyżej 0,5 ha pola możesz być dobrowolnie. Tak gdzieś wyczytałem.
Odpowiedz
#13
Jeszce powiązać trzeba przepis weryfikujący od jakiej ilości nie musisz prowadzić działalności, skład celny niestety oficjalnie musi być i jako rolnik te 1,30 zł oddajesz z marszu - mam już jednego co plomby na litromierzu ma zainstalowane, no i resztę trza opchnąć pośrednikowi na soczek.Skocz do: