Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupne winogrona mołdawskie na wino?
Cześć wszystkim!

Chciałbym zrobić swoje w sumie pierwsze wino, ale jedyne winogrona jaki mogę dostać w warzywniaku obok to "winogrona mołdawskie"
Początkowo chciałem zrobić z takich zwykłych, małych polskich winogron, jakie pamiętam z dzieciństwa ale podobno już się spóźniłem i nigdzie go nie mogę znaleźć.

Wino planowałem zrobić bez drożdży i z dodatkiem wody/cukru lub w ogóle bez tego. 
Teraz w sumie nie wiem czy takie wyjdzie.
Stąd moje pytanie, czy ktoś ma doświadczenie z tą odmianą? Nadaje się do zrobienia smacznego wina ? Na mocy mi nie zależy, raczej wolę delikatny smak. Nie chciałbym aby było mocno słodkie.

Da radę zrobić z niej wino bez drożdży ?
I jeśli tak, to ile potrzeba winogron, na słój 26l

tego typu:

[Obrazek: SLOJ-WIELOFUNKCYJNY-26L-gasior-balon-win...arka-szklo]
Odpowiedz
Winogrona deserowe raczej nie nadają się na wino. Po pierwsze za mało cukru gromadzą, po drugie za mała kwasowość, po trzecie mało soku można z nich wycisnąć.
Ale jak bardzo się uprzesz to możesz spróbować. Musisz zbadać ile cukru jest w soku. Służy do tego cukromierz. Wino żeby miało jakiś smak musi mieć ok 11-12%. Winogrono deserowe tyle nie ma musisz dodać cukru.
Będziesz prawdopodobnie musiał też dokwasić kwasem winowym. Bez drożdży się nie da. Takie winogrono na czas transportu jest pryskane. Musisz kupić drożdże. Są w każdym markecie budowlanym.
Winogrona musi być tyle aby sięgało 3/4 wysokości.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
A jakich winogron szukać w warzywniakach? Dostanę jeszcze coś co by się nadawało na wino ?
Odpowiedz
W warzywniakach to niestety tylko deserowe. Prędzej na rynku możesz kupić jakieś działkowe ale to już trochę za późno.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
Kiedyś mój dziadek zajmował się uprawą winogron i pamiętam, że wychodziły z nich najlepsze winka, ale tyle zachodu było z tymi owocami, żeby o nie odpowiednio zadbać itd, że głowa mała :P
Odpowiedz
Krzysiek . Pytanie ile ja mam dać cukru do wina gronowego . Gdy będę robił wino. Oczywiście mam winogron SOLARIS. Bardzo dobrze obrodził w tym roku. Czy można dodać do tego wina rodzynek .np. na 25 litrów baniak . W zeszłym roku dawałem rodzynki tylko sparzone i pogniecione.

Pozdrawiam /Gliwice +4 km Eugeniusz.

Skocz do: