Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z Owocow czarnego bzu zakopane w ziemi
Witam Wszystkich,

Ponad dwa miesiące temu nastawiłem wino z owoców czarnego bzu, docelowo ma to być wino mocne deserowe. Użyte drożdże to Lalvin 1118, obecny poziom Blg poniżej 6. Cukier do przerobu na alko w ilości potrzebnej dla ok. 18%. Wszytsko póki co idzie zgodnie z planem. W smaku już jest ok, wiem że 18% i 6*Blg potrzebuję więcej niż 2miesiace ale już zdążyłem skosztować:)...

Wino raz juz zlalem z nad osadu(ok 60dni od nastawienia), choc wciaz baaaaaaardzo delikatnie pracuje, ten "po burzliwy" osad wart byl usuniecia. 

Szacunkowo, bede mial ok 15-20l do zabutelkowania(za parenascie miesiecy zapewne) 

Mam dwa pytania wybiegajac (znacznie) naprzod:

Pytanie 1: Czy rekomendujecie chipsy debowe, jesli tak to jakie i dlaczego?  

Wstęp do pytania 2: Mieszkam w UK, dokadniej ok. 50km na północ od Edynburga. Generalnie piwnic tutaj nie ma, albo zostały by zalane, albo wilgosc i grzyb zjadłyby wszystko. Strych jest od jeseni do wczesnej wiosny super, w lato jest tam całkiem ciepło. Po zabutelkowaniu planujemy z żoną otwierać 1 butelkę rocznie.

Przyszedł mi do głowy pomysł aby wykopać dół (trochę jak Polska Starka:) ), włożyć butelki do jakiegoś dużego pojemnika pet albo pcv, szczelnie zakleić i zakopoac na te kilka lat. Mrozy u nas to max. coś pomiędzy -5 a -10 przez 2tyg(???), częściej zdarzają się przymrozki typu -1 do -3. Myślęże pudło byłoby na głębokości max 50cm.

Pytanie 2: Czy ktoś z Was próbował czego podobnego, jeśli nawet nie to na co proponujecie zwrócić uwagę mając klasycznie piwnicę wypełnione butelkami z winem, co rozważyć, jak się przygotować?

pozdrawiam

Michał
Odpowiedz
Korkowanie. W przypadku zakopania i wieloletniego oczekiwania użyłbym korków syntetycznych. Skrzynkę wyłożyć od środka styropianem ( 5 cm). Jeśli planujesz co roczne odkopywanie i degustację to użyj jako magazynu beczki plastikowej, takiej jak do kiszenia kapusty. Możliwość otwierania i zamykania przy zachowanej szczelności.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.

Skocz do: