Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o korektę przepisu
Przeszukując forum natknąłem się na przepis z strony https://wino.org.pl/old/frames/index2.htm zamierzam zrobić wino według przepisu
wino 17%
7kg truskawek
4l wody
2,8kg cukru
4g pożywki

Z tym że kwasu cytrynowego nie dodam, bo mam już z nim kiepskie doświadczenia. Natomiast zamierzam zastosować DROŻDŻE WINIARSKIE TRUSKAWKA ENOVINI Saccharomyces
dające do 16%. Natomiast truskawki po wymyciu przepuszczę w wyciskarce wolnoobrotowej , z 1kg wychodzi 0,7 litra soku , wiec z 7 kg wyjdzie niecałe 5 litrów soku , czy ze względu na zastosowaną metodę obróbki truskawek i zastosowanych drożdży , powinienem zmieścić skład przepisu , proszę o szybką odpowiedz. Pozdrawiam
Odpowiedz
Daj mniej cukru. Obecnie wyjdzie około 20%.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
Czy 2,3 Kg się nada ? Pamiętam jak obliczyć moc wina, ale wiem też że truskawki też mają swój cukier, czy możecie mi pomóc w obliczeniach ?
Odpowiedz
Będziesz miał 5L soku truskawkowego, do tego planujesz dać 4L wody i 2,3kg (czyli 1,38L) cukru. Razem będziesz miał 10,38L nastawu.

Moc = 2300g / 17 (wartość stała) / 10,38L = 13%

A ten powyższy wzór nie uwzględnia cukru z truskawek, czyli może ci wyjść trochę mocniejsze wino niż 13%. Ja bym już zostawił to 2,3kg cukru, albo nawet 2kg. Tu juz jesteś przy takiej granicy, że warto dawkować cukier w dwóch ratach.

Zrób tak: wyciśnij sok, zmierz jeko balling, dodaj wodę i np. 1,5kg cukru. Zadaj drożdże. Niech fermentacja ruszy i się rozhula. Będziesz miał chwilę czasu na dokonanie obliczeń (na podstawie pomiaru ballingu tego soku) ile tego cukru tak na prawdę jeszcze dodać.

Inna sprawa: wino truskawkowe o mocy 17% będzie w ogóle smaczne? Czy taka moc nie zabije smaku truskawki?
Odpowiedz
Dziękuję bardzo koledzy za informacje , truskawki dziś nie dotarły i dobrze bo mam więcej czasu na poczytanie informacji (w poniedziałek zrobię wino ), z tego co wnioskuje to kolega witas odradza mocne wino bo to zabija smak i delikatność truskawek. Dlatego też zdecyduje się na wino o mocy 13% i na drożdżach saccharomyces cerevisiae . Co do ilości cukru w truskawkach to znalazłem informacje że w 100 gramach jest 343 gramów cukru czyli w 5 litrach soku z 7 kg truskawek będzie 343 gram , co świadczy o tym że w 10,38 L nastawu mam dodać tylko 2 kg cukru (oczywiście jeżeli cały cukier znajdzie się w soku a nie w papce z wyciskarki wolno obrotowej).
Poza tym szczep tych drożdży nie jest ciężko ubić pirosiarczanem ?
Odpowiedz
Mam pytanie , w poniedziałek miałem mieć truskawki lecz kobieta mnie wystawiła (truskawki będę miał dopiero dzisiaj), a zrobiłem wodę z cukrem czy może być przechowywany w lodówce 2 doby (chyba nie powinien się zepsuć) ?
Odpowiedz
Nic jej nie będzie, w najgorszym przypadku ruszy fermentacja na dzikusach ale to mało prawdopodobne.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.
Odpowiedz
(24-06-2021, 18:51)on995 napisał(a): że w 100 gramach jest 343 gramów cukru
Coś tu chyba źle napisałeś.

na 10L nastawu o mocy końcowej 13% potrzebujesz ogólnie cukru:
10L * 17 (stała w g/(%L)) * 13%= 2210g

Ale truskawki tez już mają w sobie cukier. Według książki "Domowy wyrób win" autorstwa Cieślaka, jest na stronie 22 napisane, że truskawki zawierają cukru w ilości (średnio) 6,5% masowych. Czyli 7kg truskawek zawiera 455g cukru. Wynika stad, że musiałbyś dodać cukru 2210g - 455g = 1755g. Ale to jest tak "na oko", bo nigdy nie ma pewności czy Twoje owoce będą miały rzeczywiście zawartość wagową cukru 6,5%. Ale operając się na szacunkach tez można coś dobrego wyliczyć.

Podejrzewam, że w tych 5L soku truskawkowego będzie trochę osadu, więc po zakończeniu fermentacji wyjdzie Ci mniej niż 10L.
Pytanie jest takie: w naczyniu o jakiej pojemności chcesz dojrzewać wino? Ważne jest żeby całe naczynie było wypełnione winem, żeby płyn miał jak najmniejszy kontakt z powietrzem. Ja w zeszłym roku nastawiłem też wino z truskawek ale niestety nie było przechowywane należycie (naczynie nie było wypełnione w całości) i wino się chyba utleniło: objawia się tak, że nie ma ładnego czerwonego koloru - zamiast tego jest taki jakby bursztynowo-pomarańczowy. W smaku czyć truskawkę ale kolor wcale na to nie wskazuje.
Lepiej nastawić tyle wina, żeby w całości wypełniło ono naczynie. Jeżeli już masz mniej wina niż pojemność naczynia, to można wypchnąć powietrze napełniając naczynie dwutlenkiem węgla. Można też po nalaniu wina spalić w naczyniu knot siarkowy; tlen zostanie zużyty w reakcji spalania a ponadto związki siarki zabezpieczą wino od góry. Żadnych z obu metod nie próbowałem, chociaż kupiłem ostatnio knoty siarkowe to przetestuję kiedyś tę metodę.
Odpowiedz
on995 napisał(a):
   że w 100 gramach jest 343 gramów cukru

Coś tu chyba źle napisałeś.

Tak oczywiście chodziło o 4,9 gram cukru w 100 gramach truskawek , czyli w 7 kg owoców jest 343 gramów cukru.

Ostatecznie postanowiłem zrobić nastaw z 15 kg truskawek o łącznym nastawie 21 litrów.
Czyli na początek dałem truskawki do wyciskarki woolnoobrotowej (swoją drogą bardzo fajne urządzenie i nie drogie) i uzyskałem około 10 litrów soku (wiadomo jednak że z pulpą). Dodałem 2 kg cukru rozpuszczonego w 4 litrach wody i uzyskałem trochę ponad 15 litrów nastawu, blg 14-15 . Drożdże przez 20 godzin były bardzo nieśmiałe , lecz minęła doba to już zaczęły pracować, teraz wszystko jest ok, w poniedziałek lub wtorek dolewam następną partię syropu z wodą, 3 litry wody i 1906 gram cukru.

Wszystko według wyliczeń :

21 litrów nastawu x 17 wartość stała g/(%L) x 13% alkoholu = 4641 gram cukru ogólnie - 2000g (co dałem w pierwszej porcji) - cukier w truskawkach (4,9 gram w 100g truskawek - przyjmijmy jednak taka wartość) x150 (bo jest 15 kg truskawek) = 4641 - 2000 - 735 = 1906 gram cukru w drugiej dolewce cukru.

Przepis całkowity :
wino 13%
15 kg truskawek
9l wody
3,9kg cukru
4g pożywki + drożdże

Co do utlenianie koloru wina to ja nie zauważyłem takiego zjawiska jednak zawsze używam pirosiarczynu  potasu i zawsze dobrze konserwuje, inna sprawa że wino do starzenia czy klarowania przelewam zawsze do 5 litrowych gąsiorów pod korek i tam czekają na swoją kolej, mam pytanie co do wina .
1 Po miesiącu mam przecedzić wino i usunąć resztki pulpy co zastała , czy po dłuższym czasie ?
2 Czy po zlaniu dawać pirosiarczyn czy poczekać jeszcze jakiś czas ?

I jeszcze obecne zdjęcie nastawu , czy jednak do przepisu wprowadzicie jakieś modyfikacje ?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
(04-07-2021, 13:45)on995 napisał(a): Przepis całkowity :
wino 13%
15 kg truskawek
9l wody
3,9kg cukru
4g pożywki + drożdże
Ok, przepis i obliczenia się zgadzają. Pamiętaj jednak, że jesteś na granicy rozwadniania soku owocowego. Wody sie dolewa by obniżyć kwasowość soku do wartości około 7-10 g/l, inaczej zbyt kwasne wino było by niepijalne. Najlepiej dawać jak najmniej wody, ale to zależy od owoców użytych w produkcji wina. Ogólnie panuje zasada, że aby wino nie było zbyt rozwodnione (i pustawe w smaku) to należy na każdy litr soku dawac nie więcej niż litr syropu cukrowego (wyjątkiem są surowce mocno aromatyczne jak np. czarna porzeczka - tu można lać więcej wody).

(04-07-2021, 13:45)on995 napisał(a): ...
Czyli na początek dałem truskawki do wyciskarki woolnoobrotowej (swoją drogą bardzo fajne urządzenie i nie drogie) i uzyskałem około 10 litrów soku (wiadomo jednak że z pulpą). Dodałem 2 kg cukru rozpuszczonego w 4 litrach wody i uzyskałem trochę ponad 15 litrów nastawu, blg 14-15 .
...
...w poniedziałek lub wtorek dolewam następną partię syropu z wodą, 3 litry wody i 1906 gram cukru.
Jak masz 15L nastawu to do tych docelowych 21L brakuje ci 6L syropu cukrowego, czyli musiałbyś go zrobić z 2kg cukru (objętość 1,2L) i 4,8L wody.

(04-07-2021, 13:45)on995 napisał(a): I jeszcze obecne zdjęcie nastawu , czy jednak do przepisu wprowadzicie jakieś modyfikacje ?
Na tym zdjęciu bardzo ładnie widać jak farfocle owocowe zostają unoszone przez gaz do góry. Widać też, że soku masz 13L a te farfocle to właśnie 2L. Te czapę owocową to możesz chyba spokojnie usunąć teraz jakąś łyżką cedzakową bądź sitem. Jak fermentacja burzliwa ustanie to te cząstki owocowe mogą opaść na dno - i tak trzeba je będzie jakoś "odfiltrować". I już w tym momencie widać, że z tych 15L to w miarę czystego soku zrobiło się 13L. Zamiast 21L będziesz miał 19L, albo i jescze ciut mniej, bo podejrzewam, że po skończonej fermentacji zbierze sie na dole trochę osadu.

(04-07-2021, 13:45)on995 napisał(a): 1 Po miesiącu mam przecedzić wino i usunąć resztki pulpy co zastała , czy po dłuższym czasie ?
Skoro ta czapa owocowa ma 2L, to można powiedzieć, że z tych 10-ciu litrów soku wyszło tak na prawdę 8L? Warto się zastanowić, czy rzeczywiście iść w litraż 21, bo wtedy sok może być zbyt bardzo rozwodniony. Może warto by było usunąć pulpę owocową i zmodyfikować przepis by zrobić wina tak 16-17L. Wtedy zapełnisz 3 damy 5-cio litrowe.
Jak fermentacja burzliwa całkowicie ustanie (po przefermentowaniu tej ostatniej partii cukru), to nastaw się uspokoi i jakiś osad opadnie na dno fermentatora. Wtedy ładnie zdekantujesz sobie młode wino do szklanych pojemników na dojrzewanie.

(04-07-2021, 13:45)on995 napisał(a): 2 Czy po zlaniu dawać pirosiarczyn czy poczekać jeszcze jakiś czas ?
Możesz zasiarkować standardową dawką 1g piro na 10L nastawu. Odsatwić na jakiś czas (2-3 miesiące) i ponownie sprawdzić jaki jest stan wina.
Odpowiedz
Dziękuję serdecznie , oczywiście zgodnie z zasadą że warto uczyć się od znawców , chętnie zastosuję się do twoich porad, dam znać za miesiąc co słychać z winem.
Odpowiedz
Witam po dłuższej przerwie, 1 sierpnia zlałem wino dodałem pirosiarczyn i i dodałem Klar Alcotec 24h Turbo (który był na granicy daty ważności w celu sklarowania wina) , lecz po tygodniu wino jest mętne i ma średni smak chociaż dosłodziłem 40gram cukru na litr. Co powinienem zrobić aby wino było klarowne (dodać nowy turbo klar ?) , ile wy dodajecie cukru do wina z truskawek ?
Odpowiedz
(16-08-2021, 20:38)on995 napisał(a): Co powinienem zrobić aby wino było klarowne (dodać nowy turbo klar ?)

Poczekać, zlałeś to dopiero pierwszy raz, trudno się spodziewać finalnego efektu. Za miesiąc, dwa wino wytrąci znowu osad i zlejesz, itd. aż do momentu gdy będziesz usatysfakcjonowany. Kolejnej chemii nie ma co dawać.
Odpowiedz
No właśnie dość mocno się zdziwiłem, bo jak dodałem turbo klar do kultowego (i się nie dziwię dlaczego) wina ryżowo ziołowego z tego forum, to na drugi dzień z bardzo mętnego zrobiło się mega klarowne , więc jak rozumiem turbo klar nie każdemu winu podleci ?
Odpowiedz
Hm.. zawsze słucham bardziej doświadczonych od siebie, lecz tym razem nos mnie nie zawiódł, do wina dodałem turbo klar mający ważność jeszcze rok i wino na drugi dzień się sklarowało , a syf opadł na dno , dla porównania zobacz sobie kolego zdjęcie mętów które już oddzieliłem od wina , i zajęcie na 2 dzień (odzyskałem kawał wina). Zapomniałem dodać, wino odzyskało smak i zapowiada się na coraz lepsze :D

Została mi jeszcze butelka 0,7 l zupełnych mętów , spróbował bym klarowinem, tylko pisze że do bentonitu dodać 100 ml po 24h, zlać zawiesinę  do wina , tylko co to jest ta zawiesina ?
Ta woda lekko ,mętna czy wszytko łącznie z osadem ?

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Gdybyś poczekał też uzyskałbyś ten sam efekt.
A tak na dzień dzisiejszy masz dwumiesięczne wino po 2 chemiach, i planujesz kolejną.
Po co się tak spieszysz? Butelkować to będziesz jutro.
Odpowiedz
on995 trochę cierpliwości. ;)
Efekt masz, smakować tez pewnie będzie. Z winem nie ma co za bardzo przyspieszać. Daj mu spokojnie pracować, ono samo wszystko zrobi.
Mnie produkcja wina nauczyła systematyczności i cierpliwości.

Skocz do: