Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pytania przed nastawieniem wina
Witam.
Mam pytanie odnośnie wina wiśniowego. Chciałbym półsłodkie, ok15%.
Mam 10 kg wydrylowanych owoców.( Pestek dorzucę ok 200-300g.)
Trochę poczytałem Jana Cieślaka ale dalej musze dopytywać żeby później nie szukać ratunku.

Nie bardzo wiem ile musze dodać cukru i wody. Bo drozdze i pożywką to zapewne na opakowaniu jest napisane.

Według książki potrzebuje na wino 15% 150x1.7 = 255g cukru na litr.
Jak mam obliczyć właściwą proporcje na 10 kg wydrylowanych owoców? Mam przyjąć że srednio dadzą 5 l soku ? Na ile parti podzielić daną ilość wody i cukru ? Pytam bo nie wiem jak się zabrać do obliczeń.

Najpierw wrzucam wiśnie + pektyny + syrop + MD+ pożywkę? Czy ona już będzie w MD ? I wszystko zaczyna burzliwie fermentowac i tak trzymać ok 4-5 dni a później odcedzić, wycisnąć i do balonu ? Dalej sam syrop + pomiary BLG ?
Odpowiedz
A po co pestki? :nie: 
Pestki z wiśni zawierają amigdalinę – związek, który w organizmie rozkłada się na m.in. cyjanowodór, a ten może wywoływać silne zatrucie.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
Tak, czytałem na ten temat ale też słyszałem że dodatek mały ich, daje posmak nienajgorszy. Zrobię bez, nie ma problemu.
Podpowiesz mi?
Wrzucę wiśnie do pojemnika, zrobię miazgę. Mam zmierzyć BLG i dopiero dobierać proporcje ? Pektyny wrzucić i czekać parę dni, czy wszystko już razem, pożywką, pekto, MD, syrop?

P.S wyczytałem żeby wody nie dolewać. Ew. Tyle co na syrop pierwszy, później moszcz + cukier.
Odpowiedz
Zmierzenie blg i kwasów to podstawa. Mając te dane dopiero możesz zaprojektować wino.
Odpowiedz
Ja ciągle zgłębiam wiedzę a żona dryluje. ?
Czy sprawa wygląda tak :

1. Do wiadra wrzucam miazge bez Pestek, dorzucam pektoenzym.
2. Po kilku godzinach mierze BLG i dopiero wtedy odpowiednią dawkę cukru, drozdzy i pożywki?

Czy lepiej zrobić MD Czy wsypac tak jak jest na opakowaniu ? Czy jeśli mi wyjdzie x kg cukru, a chce 15% wina. To wsypuje na start 2/4 i później 2x 1/4 cukru ? Jak blg będzie spadać?
Odpowiedz
Musisz wiedzieć ile dodać cukru żeby osiągnąć dany % alkoholu. Trzeba wykonać obliczenia.
Odpowiedz
Rób z. Pestki wiśni nadają mu ten właśnie smak, którego próżno szukać w jakimkolwiek innym winie. Cała głebia dobrego wina wiśniowego to pestka właśnie. Trzy dni można śmiało w miazdze z pestką fermentować, po co sobie roboty dokładać drylowaniem. Ja trzymam pięć pod swój smak.
Odpowiedz
Jasne, kwestia mocy to kwestia ile cukru I jakie drozdze ale czy ogólne założenie mam poprawne ? Co do ilości cukru to ustalę to po zmierzeniu blg po paru godzinach od dodania pekto ?
Odpowiedz
Spróbuj przeliczyć sobie wg tego przepisu.
Wchodzisz w link po lewej stronie podręcznik - - - >
przepisy szczegółowe następnie wybierasz owoc z tabelki
https://wino.org.pl/old/frames/index2.htm
Odpowiedz
Dzięki. Już mam kilka źródeł do obliczania. Pytanie tylko j/w, czy dobrze to planuje ?
Odpowiedz
Też w sobotę nastawiłem wino z wiśni właśnie. :)

Przyjąłem sobie przelicznik 8kg surowca na 10l wina.

Cukier mierzyłem - maiłem blg 13 (już po odjęciu 4), kwasek – nie, przyjąłem z tabelki 13 g/l.
Wydajność u mnie soku z owoców zakładam tak jak rok temu - 50%. W tą sobotę (tydzień to ma się fermentować miazdze u mnie) będę widzieć po oddzielaniu owoców ile uzyskałem wydajności w tym roku.

Mam nastaw na 15l balon, na razie fermentuje to w wiadrze 30l, balon będzie po oddzieleniu owoców.

Owoce - 13 kg (tyle zerwałem dałem 1kg więcej) z tego planuje uzyskać 6,5l soku o zawartości cukru 6,5x130=845 gram. Owoce miałem drylowanie, ale tylko dlatego, że było tego mało. Jakbym nastawiał więcej nie drylowałbym nic.

Jadę na muzgotrzepach (BAYANUS G995) także 18%.

Cukier ogólny: 18x17x15x=4590 gram – minus cukier z soku 845 gram= 3745 gram

Pierwsza tura poszło: 1kg plus 4,5l wody.

No i sobie bulgocze już kolejny dzień, codziennie mieszam żeby pleśni na górze nie mieć okazji zobaczyć. :)

W sobotę zamierzam oddzielić owoce, dodać 2 turę cukru i wody i do balona.

Finalnie planuje dosłodzić, bo zakończeniu fermentacji.
Odpowiedz
Dzięki wielkie za wskazówki. Ja chce trochę mniejszy woktarz zrobić, planuje do balonu 10 L zrobić jakieś 14-15% głównie dla żony. Żeby nie gadała że za mocne ( dla niej ) ?

Mam tylko taką zagwozdkę. Jedynie wody użyje do pierwszej dawki cukru - syrop. Jak wrzuce miazge + pekto, zmierzę Blg to nim nie wycisnę owoców po fermentacji w fermentatorze to nie wiem ile mam soku.. Mam przyjąć +- jakie dawki cukru na jaki procent czy jak mam to obliczyć? Bo przecież nie wiem ile dokładnie wina, soku uzyskam po tygodniu fermentacji a chcąc robić na drożdżach winiarskich musze j dodać od razu, zanim dzikie się namnożą. Podpowie ktoś?
Odpowiedz
Jeśli mamy moszcz o zawartości 19 blg a chcemy aby nasze wino miało np 13% to musimy wykonać obliczenia.
Obliczanie zawartości cukru w moszczu
- 19Blg = 190g (ekstraktu) x 0,625 litra (obj. 1kg cukru) = 119ml, a 810g wody ma objętość 810ml
- więc 1kg moszczu ma objętość 119+810=929ml, a 1 litr tegoż moszczu waży 1/0,929kg = 1,076kg
- stąd też, w jego 1L jest (19%) 190 x 1,076kg = 204g ekstraktu (w tym 17/20 to cukier)
- odejmując od całości ekstraktu 3/20 niecukrów (204x17)/20 = 173g/L cukru.

Obliczanie ilości cukru do dodania:

- (skoro na 1% alk potrzeba16,83g cukru w litrze) 13% x 16,83g = 219g cukru/litr,
- ale w moszczu jest już 173g/L cukru więc 219g - 173g = 46g/L do dosypania
- ponieważ cukier zwiększa obj. nastawu to: 46g + 17% = 54g/L, Do nastawu 54 x 6L = 324g cukru
To jest przykład. Wstaw sobie swoje dane.
Odpowiedz
Dzięki. Tylko teraz, nie wiem czy dobrze rozumiem. Bo dostałem gotowca na obliczanie potrzebnego cukru I ile mam cukru w owocach. Ale jak mam zaplanować winko, nie wiedzą ile mi wyjdzie po fermentacji w wiadrze ? A żeby ją zacząć musze znać, litrarz powstałego soku, a on jeszcze nie powstał. Przyjmuje że chcąc 10l Wina potrzeba 2.5 kg cukru I np na start sypie 1kg cukru a po fermentacji w wiadrze mierze blg i koryguje cukier, wiedząc już ile mam L wina ?
Odpowiedz
Też tak na początku się jarałem tymi miejscami po przecinku i dokładnością z jaką ludzie na forum robili obliczenia nastawianego wina. Teraz z czasem odpuściłem. Stosuje zaokrąglenia: 1l wody waży 1kg, wydajność droży cukier/alkohol 17g/l, poprawka na niecukry 4 (aronia 6).

Te aptekarskie obliczenia ok, ale tylko do konkretnego wina w tym przypadku z winogron. Poprawka 3/20 o tym świadczy, powinien dać inną, mamy wiśnie. Wydajność droży 16,83g – no dobra ale jakiego szczepu, wiadomo, że ona jest różna i waha się w granicach 16-18. Często gęsto nie mamy tego parametru (pytajniki w tabelce). I wtedy wracamy do punku wyjścia. :)

Marek00 coś musisz założyć, cukier i tak dasz w ratach, wtedy zrobisz korektę. Jakie masz wiśnie? Soczyste? Jaką mocną prasę? A może tylko będziesz cisnął rękami. Załóż tak jak ja 50%, wyjdzie 60% zrobisz korektę przy drugiej partii cukru. Cukier w owocach? Pisałeś, że masz Balingomierz – właśnie tym. Blg mierzysz czystego soku (pognieć sobie trochę wiśni ręką i przelej sok przez sitko i do próbówki). Wody nie możesz dać całej bo nie wiesz ile soku uzyskasz jak nie odciśniesz owoców, daj 1l mniej, będzie na korektę. Sypnij 1kg na start i 2,5l wody.
Odpowiedz
Ja już jestem po odciśnięciu owoców, w tym roku mam lepiej – wydajność 60%.

Marek00 a u Ciebie, bulgocze już? :)

Skocz do: