Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino: porzeczki,aronii, jagody leśnej - obserwacja
Jak robiłem:

Ręcznie ugniotłem przebrane owoce. Da się - aronia najmniej przyjemna - twarda.
Pożeczki sporo wyrzuciłem - kupiłem takie troche odpadki i niestety na dole pudełka sporo pleśń już złapała.
Bardzo dokłądnie przebierałem i nie robiłem fermentacjo otwartej. Ale przez 6h balon był otwarty jak to wszystko mieliłem i drożdże już tam były z dodatkeim wody i cukru.

Całość:
Porzeczki : 5kg
Aronia: 2kg
Czarna jagoda: 2kg
Woda: 7,5 litrów
Cukier: 6 kg ( bezpieczniej dać 5,5 kg ).

Po przerobieniu owoców dałem 4,5 l wody i 3kg cukru.
Drożdże suche rozpędzały się wcześniej 4 dni.

Jak skończyłem o 20 - od razu zatkałem korkiem.
Dzisiaj o 8:00 już pracowało.
Dodałem 2 l wody + 2kg cukru.
Obecnie juz się rozpędziło. I pracuje jak reszta win w burzliwej fermentacji.

Więc faktycznie wydaje się, że czarna jagoda hamuje troszkę fermentację zgodnei z tym co inni piszą w temacie.
Zazwyczaj wino startuje mi po 2h a nastepnego dnia pracuje jak szalone.
Tutaj był widoczny poślizg.
Jutro dorzucam 1l wody i 1kg cukru i mam gotowe wszystko. 

W zapachu leśna jagoda mocno przebija, spodziewałem się zupełnej dominacji porzeczki.
Odpowiedz
Zdecydowanie za dużo cukru.

Napisz jakie obliczenia robiłeś do tego wina.
Odpowiedz
Obliczenia robiłem tak:

Aronia mam 2kg.
Zgodnie z https://wino.org.pl/old/frames/aronia.html
Dla 17% muszę dodać:
1,3 l wody i 0,8 kg cukru.

Leśna jagoda, też mam 2kg.
Zgodnie z https://wino.org.pl/old/frames/jagoda.html
Dla 17% muszę dodać:
~1,35 l wody
~0,95 kg cukru

Zostaje mi czerwona porzeczka, dokładnie ważyła ona 4,85 kg ( po szczypółkowaniu ).
Ze względu na sporo odrzuconych zepsutych owoców musiałem to ważyć przed zgniotem.
Zgodnie z https://wino.org.pl/old/frames/porz_bia_czerw.html
Dla 17% muszę dodać:
5,4 l wody
3 kg cukru.

Co w sumie nam daje.
~8 l wody
~4,75 kg cukru.

Hmmm No wygląda, że się faktycznie walnąłem ale w wodzie.
Nadmiar cukru usprawiedliwiam tym, że drożdże zamojscy zawsze gdy robię zgodnie z przepisem cukier ( wyjątkiem jest wiśnia ). Przerabiają wszystko do wytrawnego. I potem dosładzam. Na oko mam teraz 15 litrów wina w 25 l balonie. Węc 1kg nadmiarowego cukru nie powinien zrobić jakiejś wielkiej szkody. OK to jest 1,25 kg nadmiaru patrząc na obliczenia. Ale już przyjecie 5,5 kg jest uzasadnione bo, to i tak z pół roku będzie stało w balonie, a ja nie siarkuję. Więc bardzo powoli jeszcze zostajenie cukier dojechany, i powinno być pół słodkie winko ~18%.

Kiedyś na początku swojej przygody do 5l jabola który się zrobił mocno wytrawny. Cukier dodałem w pierwszej fazie na 16%. Genialny pomysł początkującego: wlałem 1l wody i 1kg cukru, będzie więcej wina.
Nie dało sie specjalnie tego pić. Po roku trzymania w balolnie, zrobił się pijalny słodki ale już nie ulepek. Dalej pracował delikatnie. Butelki strzelałby jak je otwierałem. Ostatnia dwuletnia była nienajgorsza, zgazowana mocno po otworzeniu.
Odpowiedz
Strasznie smaczne wyszło.
Jagoda lesna niesamowicie smakowo przebija. Aronia ładnie doprawiła wino, wydaje mi się, że mogło by być jej nawet mniej. Porzeczkę czuć.

Wino jest zgazowane - jeszcze pracuje ale góra jest pięknie wyklarowana. Wczoraj na imieniny matki ulałem kapkę z czubka na smak.
Odpowiedz
Czytam o tym połączeniu składników i szczerze mówiąc bardzo mnie to zainteresowało. Nigdy nie piłem wina jagodowego musi być fantastyczne
Odpowiedz
Już zabutelkowane, to wino nie ustępuje malinowemu czy z wiśni. Raczej nie dotrwa przyszłego roku ;-)

Wino się dobrze klarowało. Zostawiło jednak sporo *rozwodnionego mułu* na dole. Zlałem to do dwulitrowej butelki i po tygodniu miałem litr czystego winka za frajer ;-)
Odpowiedz
W tym roku tylko maleńki nastawik bo cena jagód leśnych mnie zabiła. Na dodatek musiałem rozbić owoce i nastaw aronii wykonałem później, w wyniku błędów trochę aronii mi się zepsuło. Po tygodniu połączyłem wszystko ze sobą.

Obecnie zrzuca osad.

To co robiłem rok temu oczywiście jest rewelacyjne ale zostały dwie butelki.

Skocz do: