Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mrożenie winogron
Dzień dobry,

planuję w tym roku przygotować swoje pierwsze wino i często przeglądam to forum, ale stanąłem przed problemem, z którym chcę się zwrócić do bardziej doświadczonych winiarzy. Skromne możliwości nie pozwolą mi zrobić wina wyłącznie z własnych winogron, więc zdecydowałem się dokupić dziś dodatkowe 10 kg. Niestety, chyba zrobiłem to zbyt szybko, bo widzę, że moje własne winogrona potrzebują jeszcze tygodnia do dwóch żeby w pełni dojrzeć (a wydawało mi się, że już jutro będę mógł zabrać się do pracy). W tej sytuacji zastanawiam się, co zrobić z kupionymi już przeze mnie dziesięcioma kilogramami. Zaznaczę na początku, że nie mam za bardzo miejsca ani ochoty, żeby trzymać je w lodówce. Pomyślałem więc, że mógłbym spróbować je zamrozić i za 10-14 dni, po zbiorze moich owoców, przerobić po rozmrożeniu. Czy to dobry pomysł? Mrożenie może jakoś wpłynąć potem na fermentację albo smak wina?

Pozdrawiam,
Wojtek
Odpowiedz
Hej, możesz próbować, tylko sugerowałbym zamrozić już odszypułkowane - po rozmrożeniu zrobi się "dżem" gotowy do fermentacji, ale próba przebierania wtedy gron z szypułek będzie... trudna - dodatkowo palce będą zamarzać. :) Mrożenie wtedy np. w workach strunowych albo w jakimś naczyniu/pojemniku.

Testowałem raz na białych owocach, kiedy łączyłem 2 odmiany o różnych terminach dojrzewania - wcześniejszy Solaris i późniejszy Seyval Blanc.
Walcz tak, byś był dumny nawet z przegranej.
Odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź!

Skocz do: