Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balon a pusta przestrzeń
Witajcie jak w temacie przelałem wino 23l do balonu 34moje pytanie czy wino się nie zoctuje stawiam pierwsze kroki i nigdzie nie mogę doczytać o pustej przestrzeni powietrza w balonie dzięki
Odpowiedz
Niestety jest bardzo duże ryzyko, że wino się utleni. Przelej do mniejszego balona. Jak nie masz to przestrzeń musisz czymś wypełnić. Są różne opcje. Najczęściej jest to dwutlenek węgla można też kulki szklane.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
Kulki szklane są ok, ale ostrożnie przy wrzucaniu, można łatwo zbić butlę.
Zaleca się delikatne wkładanie przy przechylonej buli.
Pozdrawiam, Grzegorz

:::...Lepiej miec parkinsona i troche wylac z kieliszka niz alzheimera i zapomniec wypic...:::

:::...Stwórzmy wreszcie porządną GALERIĘ WINIARZY...:::
Odpowiedz
(24-09-2021, 19:47)Roberciq napisał(a): ...przelałem wino 23l do balonu 34...

(24-09-2021, 20:16)vanKlomp napisał(a): można też kulki szklane.

To by musiał kolega mieć tych kulek szklanych tyle, żeby wypełniły one objętość 11L. Takie kulki to chyba wcale nie są takie tanie. Pewnie taniej będzie zakupić butle o odpowiednio mniejszej objętości.

(27-09-2021, 14:52)Semele napisał(a): Kulki szklane są ok, ale ostrożnie przy wrzucaniu, można łatwo zbić butlę.
Zaleca się delikatne wkładanie przy przechylonej buli.
Fakt, ale przechylanie butli 34L wypełnionej winem, by włożyć do niej 11L kulek też może się skończyć pęknięciem balonu (no chyba, że balon jest w koszu). Bo tak to sobie wyobrażam, najpierw do butli wlewa się wino a potem dopełnia odpowiednią ilością kulek.

A nie można by po prostu spalić w balonie knot siarkowy? Tlen weźmie udział w reakcji spalania. Produktami spalania będa pewnie dwutlenek węgla, para wodna, związki siarki (które dodatkowo zabezpieczą nastaw) no i pewnie być może jakieś niezbyt przyjazne rzeczy (dymy?).

@Roberciq, musisz tak planować nastaw by całkowicie zmieściły sie do balonu :) Już widać, że balon 25L też by Ci się przydał :)

Tak sobie właśnie wymyśliłem, że zamiast knotu siarkowego można by spalić (na jakiejs szalce do spalań) kilka ml spirytusu (ale takiego nieskażonego). Tu już produkatmi spalania powinny być CO2 i H2O.
Odpowiedz
Utlenione wino też dobrze smakuje ;-)
Odpowiedz
Utlenione lubią szczególnie na wschodzie. :D
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.

Skocz do: