Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piwniczka - ziemianka już stoi, ale...
Witam,

właśnie jestem na ukończeniu naszej piwniczki - ziemianki, którą "budujemy" sposobem gospodarczym, własnymi siłami. 
Piwniczka wykonana jest z materiału, z którego wykonuje się szamba, posiada schody i 2 pary drzwi (wewnętrzne i zewnętrzne).
Ziemianka jest zakopana na głębokość 180cm, postawiona jest na fundamencie. Przykryta jest folia budowlaną oraz 100cm ziemi. Zabezpieczona jest murkiem oporowym dookoła, oraz ścianą przednią. posiada rurę wentylacyjną umieszczoną dookoła piwniczki na głębokości 180cm oraz kominek odciągowy z mechanicznym odciągiem powietrza. 
Problemem jest temperatura, która panuje w piwniczce po przykryciu ziemią - 20 stopni. 
Pytanie moje do Was: Czy w obecnym stadium budowy możemy coś zrobić, aby próbować obniżyć temperaturę.
P.S. Będziemy jeszcze obsadzać krzewami płożącymi i może jakimiś krzaczkami oraz drzwi zewnętrzne i wewnętrzne zostaną zabezpieczone płytą ociepleniową drewnianą z wewnętrznych ich stron. 

Z góry dziękuję za pomoc
PK

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Ja bym położył na 'dachu' jeszcze 15, albo i 30 cm wełny.
pozdrawiam Jurek 

Odpowiedz
Podczas budowy wszystkie materiały były ciepłe. Ociepliłes rozgrzaną ziemią, to czego się spodziewasz?
Przez zimę musisz wymusić schłodzenie całości, przy mrozach otwarte drzwi i wymuszony nawiew z zewnątrz.
Odpowiedz
(19-08-2022, 05:47)steel napisał(a): Witam,
Problemem jest temperatura, która panuje w piwniczce po przykryciu ziemią - 20 stopni. 
Pytanie moje do Was: Czy w obecnym stadium budowy możemy coś zrobić, aby próbować obniżyć temperaturę.
P.S. Będziemy jeszcze obsadzać krzewami płożącymi i może jakimiś krzaczkami oraz drzwi zewnętrzne i wewnętrzne zostaną zabezpieczone płytą ociepleniową drewnianą z wewnętrznych ich stron. 

Z góry dziękuję za pomoc
PK
Wszystko jest ok, tak jest w lato, piwnicę masz wypełnioną ciepłym powietrzem.  W chłodne, zimne dni otwórz dziwi, napłynie chłód, no i u góry otwarty wentylator aby uciekało ciepłe powietrze. Piwnica w całości musi być wyziębiona razem ze ścianami i podłogą, to jakieś 10- 20 dni.Następnie wszystko zamykasz jak w termosie i zimno siedzi całe lato.
Pozdrawiam Mirek.
Odpowiedz
Jeżeli chodzi o wychłodzenie, to taka ciekawostka, ostatnio otworzyłem na noc dwoje drzwi, gdzie temperatura w nocy spadła przy gruncie do 12 stopni. Rano w piwniczce jak na złość 20 stopni - dalej. Ale rzeczywiście już kilka osób mówiło mi o przeczekaniu pierwszej zimy.

A czym proponujecie obsadzić " górkę"? Jakieś konkretne rożliny?
Odpowiedz
(19-08-2022, 05:47)steel napisał(a): Witam,

właśnie jestem na ukończeniu naszej piwniczki - ziemianki, którą "budujemy" sposobem gospodarczym, własnymi siłami. 
Piwniczka wykonana jest z materiału, z którego wykonuje się szamba, posiada schody i 2 pary drzwi (wewnętrzne i zewnętrzne).
Ziemianka jest zakopana na głębokość 180cm, postawiona jest na fundamencie. Przykryta jest folia budowlaną oraz 100cm ziemi. Zabezpieczona jest murkiem oporowym dookoła, oraz ścianą przednią. posiada rurę wentylacyjną umieszczoną dookoła piwniczki na głębokości 180cm oraz kominek odciągowy z mechanicznym odciągiem powietrza. 

A mógłbyś naszkicować przekrój podłużny i poprzeczny - jak to wygląda?

I co do głębokości - zmierz to dokłądnie - ile jest od poziomu gruntu do poziomu podłogi - trzeba wysokość schodów posumować. Patrząc po schodach, to jest 5 schodów w dół? To da może 100 cm...?
Odpowiedz
(19-08-2022, 11:25)steel napisał(a): ...
A czym proponujecie obsadzić " górkę"? Jakieś konkretne rożliny?

To jest dobry kierunek! Czarna agro pomaga w akumulowaniu temperatury, która gromadzona w "100cm ziemi" grzeje piwnicę.

Obsypać agro ziemią, posiać trawę i problem zniknie.
Odpowiedz
Jak najszybciej przykryj czymś tą agrotkaninę ona kumuluje ciepło. Nawet zima będziesz miał ciepło w piwnicy. Zrób jak radzi Maciek i problem zniknie.
Quidquid agis prudenter agas et respice finem.
Burčiak čisti krv, ale špini nohavice.
Odpowiedz
W załączeniu przesyłam moje "wypociny" techniczne. 

Jeżeli chodzi o obsadzenie piwniczki, to jeszcze się zastanawiamy jakie rosliny płożące posadzić. Trawa w naszym wypadku nie wchodzi w grę. Za duży spad i problem z koszeniem

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Mam przed płotem taki krzew płożący zimnozielony. Bardzo łatwy w ukorzenianiu.
Odpowiedz
Te krzaczki to irga. Trzeba uważać bo zależy od odmiany potrafią się rozrosnąć do sporych kaczorów i czasami wymarzają.
Pozdrawiam, Paweł

Qui bibit, dormit; qui dormit, non peccat; qui non peccat, sanctus est, ergo – qui bibit, sanctus est.

Skocz do: