Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co z tego wyjdzie?
Czy te owe 6 tygodni pracy wina to reguła, której należy się trzymać? Przykładowo po 6 tygodniach nastaw nadal pracuje to i tak trzeba je zlać? Albo ustała praca po 4 i pół tygodnia. Tak pytam....:o
Odpowiedz
>Czy te owe 6 tygodni pracy wina to reguła, której należy się trzymać?
nie, ale mozna sie opierac

>Przykładowo po 6 tygodniach nastaw nadal pracuje to i tak trzeba je zlać?
nie

>Albo ustała praca po 4 i pół tygodnia.
moze tak byc

a tak wogóle to nie jestes pierwszym który zadaje to pytanie :jezor: więc....

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?...9#pid16019

http://wino.org.pl/forum/showthread.php?pid=0#pid0
Odpowiedz
Z tego co zdążyłem zauważyć to chyba jedyne wino które się tak intensywnie miesza podczas procesu fermentacji. Czemu? Zawsze myślałem że nastaw potrzebuje spokoju, a nie burzliwego wstrząsania nim.
Odpowiedz
Mieszasz tylko przez pierwsze dwa tygodnie celem dokładnego ekstrahowania aromatów z dodawanych przypraw. W przeciwnym razie wszystko osiądzie na dnie i będzie miało znacznie mniejszy wpływ na walory smakowe wina.
Notabene, warto by było zrobić doświadczalne dwa nastawy i bełtać tylko jednym. Po degustasji wyrobu końcowego zawsze można stwierdzić "jeżeli nie widać różnicy, to po co przepłacać... tfu, bełtać... " :)

Krzysztof
Odpowiedz
Teraz w sobotę 01.07.05 miną 3 tygodnie jak postawiłem "ryżowe". Zdążyłem już zauważyć, że przy tych proporcjach cukru do wody wyjdzie chyba wytrawne i mało procentowe. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Czy w związku z tym mogę teraz powoli dodawać cukier kiedy fermentacja trwa? Mam jeszcze troche wolnego miejsca w balonie. Czy wstrzymać się z tym jeszcze.
Odpowiedz
No możesz dawać cukier
Odpowiedz
To wszystko? Spodziewałem się pełniejszej odpowiedzi na moje pytanie.
Odpowiedz
Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi czy można dosłodzić podczas fermentacji, czy po. Czy lepiej jest wlać syrop, czy sam cukier. Tyle samo za jednym jak i za drugim.
Odpowiedz
Jeśli chcesz mocne winko to dodaj cukru teraz, a jak fermentacja zwolni to jeszcze raz, aż uzyskasz żądaną moc. Jeśli chcesz winko mało procentowe a słodkie to poczekaj do konca fermentacji i sklarowania i dopiero dosłodź. Ale sądzę że wybierzesz pierwszy wariant. Więc dosłodź nastaw aby miał więcej %.

No i poczytaj forum bo było o tym wiele :ksiazka:

Skocz do: