Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wino z tarniny
A jakie użyłeś drożdże?
Odpowiedz
Były to płynne drożdże biowinu chyba burgund...
Odpowiedz
Nie ma gwarancji, że wyciągną 16%, więc byłbym ostrożny po przekroczeniu 14%. Rób tak. Jak zejdzie BLG do 0. Dosładzaj do 5. W końcu BLG przestanie spadać - alkohol i cukier powinny zabić drożdże. Wtedy potraktuj piro dla pewności. A potem 1szy obciąg, drugi, trzeci i jeśli będzie stabilne możesz dosłodzić wg gustu.
Odpowiedz
A czy moje wyliczenia są trafne?
p.s. dziękuję za szybką odpowiedź
Odpowiedz
Moim zdaniem nie do końca.
Skąd wiesz ile cukru było w winogronach, skoro nie mierzyłeś BLG uzyskanego soku? ~2kg to założenie, pobożne życzenie czy zmierzony fakt?
Piszesz, że masz 30l nastawu. Z drugiej strony obliczając ilość potrzebnego cukru zapomniałeś, że zwiększy on objętość nastawu - 1kg cukru to 0,6l płynu.
Jeżeli masz na tyle miejsca w balonie powtórz obliczenia przyjmując "na oko", że będziesz miał nastaw 34-35l.
Odpowiedz
Ilość cukru w winogronach wziołem z tabelki....( wiem że to przybliżone wartości)
29l mam juz w balonie i w tym zawarte jest 6 kg cukru. Przepraszam zapomiałm dopisac ze wziołem to pod uwagę.
Szczerze mówiąc też myslałem o tym żeby dodawać tak dlugo cukier aż drożdże padną, bałem się tylko żeby za mocne nie wyszło...
Odpowiedz
Szczerze mówiąc dla mnie 16% to już jest za dużo. Z reguły staram się nie przekraczać 14%, ale to między innymi dla tego, że nie lubię (pół)słodkich win.
Z drugiej stronie łatwiej jest robić słodkie mocne dodając cukier. Twoja decyzja którą drogą pójdziesz.
Odpowiedz
Witam, czytam ten temat i dalej nie wiem jakie te winko ma być ( a nigdy nie piłem),może ktoś kto robił coś podpowie . Mam drożdże Malaga z firmy Multimex i jutro robię MD a w sobotę wyciągam tarninę z zamrażarki i daje 5kg /8,5L wody i pewnie drożdże dociągną około 15-16% i na końcu dosłodzę na około BLG5.czy tak będzie oki ???
Odpowiedz
Wszystko zależy od twoich upodobań smakowych,jakie winka lubisz?
Wytrawne,półsłodkie czy też słodkie. Też nigdy nie piłem jeszcze wina z tarniny,więc trudno mi coś mądrego powiedzieć, ale twoje wino-twój gust!
Odpowiedz

Witam. Z uwagi że w tym roku dużo koło mnie tarniny postanowilem zrobić zniej wino.
Korzystalem z przepisu 6.5l wody 7.5kg owoców 5kg cukru ( w dwoch porcjach)
mam jednak takie pytanie. Gdyż nie przeprowadzam ferementacji w miazdze, tylko po przemorożerniu zalałem je wrzatkiem i wszystkie pestki i skórki oddzieliłem, tak wiec został sam miąższ i sok,jest to bardzo gęste dlatego chciał bym zapytać Kiedy użyć Klarowinu aby wino zaczeło się klarować, w jakim etapie?Czy po całej fermentacji kiedy już przestanie pracować?
Był bym bardzo wdzięczny gdyby ktośodpowiedziałmi na to samo pytanie aled otyczące win 2 tematy niżej (mirabelka, aronia, brzoskwinia) bo z ich klarownoscią też bede miał problem...
Z góry dzięki za odpowiedz
Odpowiedz
Moim zdaniem za dużo owoców, na Twoim miejscu rozcieńczył bym jeszcze z wodą...
Jeśli chodzi o klarowin to długa droga przed Tobą tj. najpierw zlewanie z nad osadu. Z tego co mi wiadomo klarowin (ja czekam aż samo się wyklaruje) dodajesz na sam koniec przed zlaniem do butelek...
POWODZENIA
p.s. U mnie 10 kilo owoców na 10 l wody 10l soku z winogron a osadu mnóstwo...
Odpowiedz
tak zrobiłem zaraz po napisaniu tego postu, bo zapomniałem zmierzyć stężenie cukru- zamknęło skale na moje oko tak z 40blg... Ponadto zrobił się syrop, dlatego zlałem 2.5L soku i dolałem wody. Spadło do 23blg. wczoraj, z powodu iż nastaw był zalany prawie pod korek, przecedziłem tak że został sam sok bez miązszu.
Odpowiedz
(28-09-2011, 21:52)robert75n napisał(a): Witam, czytam ten temat i dalej nie wiem jakie te winko ma być ( a nigdy nie piłem),może ktoś kto robił coś podpowie . Mam drożdże Malaga z firmy Multimex i jutro robię MD a w sobotę wyciągam tarninę z zamrażarki i daje 5kg /8,5L wody i pewnie drożdże dociągną około 15-16% i na końcu dosłodzę na około BLG5.czy tak będzie oki ???

Jak napisałem tak zrobiłem tylko ze dałem 4,5kg owoców i na początek 8L wody w których rozpuściłem 2 kg cukru no i zonk :( do dzisiaj w rurce cisza,wiem że to o niczym nie świadczy i może być fermentator nieszczelny ale do tej pory wina po jednym dniu startowały,BLG dzisiaj 21 i wczoraj również tyle samo trochę ciężko to zmierzyć ponieważ zrobiła się czapa z owoców .Nie wiem może te nowe drożdże pierwszy raz robię na firmie multimex, ale drożdże stały od czwartku i dałem je do nastawu w niedziele i MD bardzo ładnie wyglądała .Mam pytanie do was czy tarnina jakoś ciężko fermentuje? i druga sprawa dzisiaj wieczorem rozpuściłem Fermicru VR5 i dodałem do nastawu, tarnina stała od soboty popołudnia (rozmrażała się) w niedziele dałem drożdże Malaga a dzisiaj aktywne czy nie wpłynie to negatywnie na wino? :pomocy:
Odpowiedz
(04-10-2011, 20:37)robert75n napisał(a): ....... do dzisiaj w rurce cisza,wiem że to o niczym nie świadczy i może być fermentator nieszczelny ale do tej pory wina po jednym dniu startowały,BLG dzisiaj 21 i wczoraj również tyle samo trochę ciężko to zmierzyć ponieważ zrobiła się czapa z owoców.......

Czapa z owoców świadczy, że coś ją do góry podniosło. Stawiał bym raczej na co2 niż na krasnoludki :diabelek:
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
Tak może i nie krasnoludki tylko że dzisiaj rano aktywne rozpoczeły pracę a wieczorem do już szaleją aż się przykrywka wygieła i jak by była nie przyklejona to kto wie :lol:

Tylko pytanie dalej aktualne czy 3dni nie pracującego moszczu nie zaszkodzi winu ? , bo jeszcze może tarninę znajdę i warto nastawić nowy nastaw, co wy na to. :pomocy:
Odpowiedz
A na podstawie czego twierdzisz, że przez 3 dni nie pracował?
Weź pod uwagę, że drożdże potrzebują trochę czasu żeby się namnożyć i "rozkręcić". Nie obawiałbym się o Twój nastaw. A jak znajdziesz tarninę, to możesz powiększyć nastaw albo nalewkę zrobić.
Odpowiedz
Dzięki @Grze$ za odpowiedz, a czy możesz powiedzieć czy nie zaszkodzi mu taka ilość drożdży?
Co do pierwszych drożdży może rzeczywiście się rozkręcały ale coś bardzo długo (prawie 4 dni)albo może to wina z tarniny tak startują niemrawo.
Odpowiedz
Nie przejmuj się drożdżami. Jedne z nich zdominują drugie i będą pracować. Tak to już jest w przyrodzie ;)
To czy drożdże startują szybciej czy wolniej zależy od wielu czynników. Nie przejmuj się tym. Ważne, że pracują.
Odpowiedz
Witam,
dzisiaj postanowiłem odcedzić owoce przez pieluchę, otworzyłem dzisiaj fermentator (codziennie tylko mieszałem nim nie zaglądałem )a tam na powierzchni pływa dosyć sporo białych robali takie po 0,8cm na pewno wszystkie padły, ale nie wygląda to dobrze i apetycznie :mad: Przecedziłem to do butla ale nie wiem czy tego nie wylać, moja LP powiedziała ze tego wina nie będzie piła. Co wy na to jak u was z tą tarniną? w żadnym winie jeszcze czegoś takiego nie miałem.

Pozdrawiam Robert
Odpowiedz
W śliwkach robaczki to żadna nowość ale że upodobały sobie tarninę... Moim zdaniem szkoda wylewać winka, lepiej przecedzić robaczki i dać winku pracować dalej, nawet jeśli sam nie będziesz chciał go wypić to zawsze możesz go podarować "życzliwemu koledze" który prezent przyjmie i ze smakiem skosztuje :)
Odpowiedz
Robaczywa tarnina to norma. DR zresztą też o czym nie wszyscy wiedzą .
MALUTKI KIELISZEK NIE DOJDZIE DO KISZEK !!!

\"DOBRY NA WSZYSTKO ŚRODEK:- ZE SPIRYTUSEM MIODEK\"

......50 ml wódki przed posiłkiem zabija wszystkie znane wirusy i bakterie.............100 ml nawet te nieznane .....
Odpowiedz
1. W przyszłości spróbuj pogonić robactwo poprzez pomoczenie owoców do kilku godzin w wodzie - sporo powyłazi z owoców.

2. Po co kobiecie pokazujesz wino w trakcie procesu tworzenia? Żeby zapeszyła i winko skwaśniało? Wystarczy, że pozwolisz jej poobierać owoce, wydrylować wiśnie, wymyć baniaki i butelki.

*) Pkt 2 - żartowałem.
Odpowiedz
Ok. fermentuje dalej zobaczymy co wyjdzie :pijemy: ,Ale faktycznie tarnina świeża jest dosyć kwaśna dlaczego ja lubią robaki to nie rozumiem. :o
Odpowiedz
Przy odrobinie wprawy można segregować tarninę w trakcie rwania - najczęściej te robaczywe są pomarszczone.
Odpowiedz
Witam

Chcialbym nastawic wino z tarniny.(o mocy 12%,14% ,polslodkie
1.Zakladany nastaw na 10 litrow wina:
-4 kg przemrozonej tarniny
-9,5 litra wody
- 2,5 kg cukru
- drozdze tokay
- pozywka 5 g

Czy takie proporcje sa wlasciwe na wino polslodkie o mocy 12%,14 ?
Czy odrazu wsypujemy calosc cukru do nastawu czy tez dzielimy na dwa lub wiecej etapow
Czy owoce tarniny gnieciemy czy tez w calosci wsypujemy do butla i po jakim czasie usuwamy je z butla?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Skocz do: