Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bukwica
Witam
Szukałem tematu bukwicy i znalazłem ten . Na wszelki wypadek jeszcze raz donoszę :
1. To co tubylcy z okolic puszczy białowieszczańskiej nazywają "bukwicą" i robią z niej pyszne nalewki - to jest
Miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum L.)
2 . To co się nazywa bukwica - BUKWICA ZWYCZAJNA
Betonica officinalis - i z niej się robi herbatki przeciw biegunce .

3. Miodownik występuje w całej Polsce i jest pod ochroną .

Wacek

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Bukwica to inaczej czyściec lekarski, roślina charakterystyczna nie dla buków, lecz łąk tzęślicowych, które są i tam, gdzie nie ma buka (a w Puszczy Białowieskiej buka nie ma). Roślina jest w całym kraju, ale tylko w okolicach puszczy się na niej poznali albo występuje tam na tyle często, że można ją użytkować rwąc, susząc i spieniężając
Odpowiedz
Bukwica zwyczajna, bukwica lekarska, czyściec lekarski (Betonica officinalis L.) w moim ogrodzie . Mam też Czyściec wielkokwiatowy nazywany również bukwicą kaukaską (Lamiaceae Lindl.) albo Stachys grandiflora
synonimy łac.: Betonica macrantha, Stachys macrantha, Stachys spicata
czyściec wielkokwiatowy
synonimy pol.: bukwica wielkokwiatowa.

ps.0,5l nalewki przygotowane na wypadek problemów z żołądkiem :)

Odpowiedz
Wacek ma rację; to, co kupiliście w puszczy i okolicy jako bukwicę, jest miodownikiem melisowatym. Ja też kupiłem toto jako bukwicę. Ale zadzwoniłem do babki u której mieszkałem, która ową bukwicę chwaliła. Miałem tylko jedno pytanie, jakie ma kwiaty. Jeśli usłyszę, że częściowo białe, to na pewno miodownik, bo bukwica jest jednolicie fioletowa. Babka na początku wymieniła biel.
Jak zwał tak zwał, pachnie toto ładnie i zaraz się pomoczy w spirytusie

Skocz do: