Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MOJA WINNICA w Mazowieckiem - Zakładanie winnicy
Dawno, dawno temu, z jakies dwa fora wstecz, obiecałem fotoreportaż z zakładania winnicy. Tak się złożyło, że dopiero niedawno odebrałem zdjęcia. Spróbuję, w wielkim skrócie, przypomniec tamte pełne emocji chwile.

Na początku był zachwyt winem i marzenie, żeby tak, ech!, zrobic kiedys wino samemu. Dzięki małżeństwu z Bebą stałem się współwłascicielem działki w Lubartowie *). Oczywiscie nie mogłem pozwolic, by stała odłogiem.
Gdy robiłem to zdjęcie grała mi w głowie góralska kapela: Tam gdzie teraz jest sciernisko będzie kiedys San Francisco. Oczywiscie winem płynące.
Znalazłem kiedys w necie etykietę na butelkę z winem pochodzącym z winnicy o nazwie Utopia. Ładna nazwa dla polskiej winnicy:)

*) dowiedziałem się o tym po slubie :)
Odpowiedz
Sadzonki zamówiłem u p. Mysliwca w ilosci 33 sztuk. Zdjęcie portretowe przyszłej winnicy, regulaminowo moczącej korzenie przez 2-3 godziny przed sadzeniem, zamieszczam poniżej. Wczesniej, tydzień czekały na mnie zadołowane przez szwagra i był to dla mnie długi i trudny tydzień. Jeszcze raz Ago i DarkuRz wielkie dzięki za podtrzymywanie mnie na duchu! („to silne roslinki”)
Pamiętam jakim zaskoczeniem było dla mnie odkrycie, że zarówno korzenie jak i łoza do przycięcia, różnią się od rysunków w książkach! Tam wszystko było proste i symetryczne: oczko prawe, oczko lewe, raz, dwa, trzy i ciach sekatorem. Ile dylematów i rozterek przeżyłem, ten tylko się dowie kto zakładał winnicę (co odciąc a co zostawic, a czy to oczko jest na pewno oczkiem czy może nim nie jest). Brr!
Odpowiedz
Na tym zdjęciu Robert, mój szwagier, pewną ręką wyznacza pierwszy rząd winnicy. Miał mi pomagac przy wszystkich pracach, ale tak naprawdę to ja mu tylko pomagałem. Bez niego bym poległ.
Odpowiedz
Trzydziesci trzy dołki w lekko zmarzniętej ziemi. Wykopanie ich chwilę trwało. Co ci przypomina, co ci przypomina żółty kolorek ten? Przynajmniej nie miałem kłopotu z oznaczeniem rodzaju ziemi.
Robert dumnie dzierży w dłoni pojemnik z krowieńcem, który, jeszcze ciepły, podarowała nam zaprzyjaźniona krowa. Zużyty został do oblepienia korzeni sadzonek jako warstwa ochronno-spożywcza.
Odpowiedz
Sadzonka zakopana do połowy czeka na swoje 5 litrów wody. Widac wyraźne swiatło w tunelu. To dobrze, bo zgrabiałe palce przestały już czuc zimno.
Tamtego dnia poszedłem spac (tj. odpłynąłem) o 20.00, łyknąwszy dwie aspiryny i cztery witaminy C. Pamiętam jakies głowy z troską zaglądające do mojego pokoju. Nie zaglądał tylko szwagier Robert – po zasadzeniu winnicy poszedł gdzies poszalec ze swoją dziewczyną i wrócił nad ranem.
Odpowiedz
Następnego dnia rano. Pierwsze lęki o swe roslinki. Czy nie jest im za zimno?
Odpowiedz
Później długo czekałem i nic się nie działo. Dopiero w połowie maja przez ziemię przebiła się koronka.
Odpowiedz
Cos drgnęło. Aż chce się chciec! (pracowac)
Odpowiedz
Po pracach polowych - głęboko spulchniona ziemia wokół winorosli.
Odpowiedz
Spójrzcie na międzyrzędzia. Tamto zielone w tle to zielsko:)
Odpowiedz
Widziec swiat przez zielone okulary:)
Odpowiedz
A tak wyglądały moje starszaki z miesiąc temu.
Odpowiedz
I portrecik:)

Pozdr. Marcin
Odpowiedz
Dzięki za super zdjęcia ja planuje to zrobic na wiosne ale juz w poniedziałek chce troszke rozmnożyc moich winogron mam narazie tylko 2 rodzaje ale to takie zaniedbane które rosna na murze kupiłem jednak działkowca z artykułem o winnicy oraz przeczytałem całe forum o uprawie winorosli i w poniedziałek zabieram sie do roboty ja także postaram sie uodokumentowac moje postpy w pracy. Dziękiz a zdjęcia z pewnoscią ułatwia mi prace.
Odpowiedz
Brawo brawo brawo!

Znakomita relacja!

Swietne pioro!

Wspaniale "swiete roslinki "!

I pomyslec tylko, ze od tygodnia zbieram sie na odwage zeby zamiescic relacje pod tytulem "Jak zakladalem mini-winnice" :-(

POZDR.
K.

Skocz do: