Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Półtorak- przepis
Nie wiem jak inni ale gdy robie wino to dodaje sok z owoców z jakich ma być to wino lub np. w przypadku DR dodaje cukier do MD jak robię miód to do MD dodaje miód. Łatwo prosto i przyjemnie - nie ma co sobie życia komplikować. :big:
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez kalinowa11111
Wg. mnie lepiej dać więcej drożdży niż przewiduje instrukcja producenta. Zahartowanie też bardzo pomoże w starcie miodu. Powodzenia :spoko:

Kalinowa mam do Ciebe pytanie jako znawcy miodów
Ponieważ mój miodek chodzi bardzo słabo, to może to być spowodowane tym, że dałem połowę mniej kwasku niż było w Cieślaku (dałem na 10l tylko 10g) ? Gdzieś było napisane, że 35-40g to mocno przesadzone ilości?
Pozdrawiam
Odpowiedz
z kwaskiem to też mam pytanie bo ja dałem 17 g na 10 L i za słabo chodzi wiec bede robił restart a niewiem czy to może wina bedzie tego wiec może mam dodać kwasku?

Przepraszam za of topick ale jakos taki temat się rozwiną
Odpowiedz
Osobiście zawsze daje mniej kwasku niż przewiduje przepis - a Cieślak jest znany z tego, że podaje w przepisach duuużo kwasku. Z tego co wiem to jeżeli kwasku jest za mało nie powoduje to żadnych perturbacji w fermentacji - może jedynie wpłynąć na smak miodu ( chyba, że się mylę to proszę o sprostowanie) U mnie nigdy nie było z tym problemu - choć jak napisałem zawsze daję mniej kwasku, a czasami w ogóle o nim zapominam i też jest dobrze.
Wiem zaś że jedynie za dużo kwasku może ( choć nie musi) wpłynąć negatywnie na fermentację - na forum było sporo wątków o tym, że po dodaniu dużej ilości kwasku fermentacja stawała - ja póki co takiego problemu nie miałem z przyczyn wyżej podanych. :diabelek: :chytry:
Odpowiedz
Cieślak podaje zbyt dużą ilość kwasku cytrynowego w przepisach i miody wychodzą w smaku zbyt kwaśne. Dodawanie nawet małych ilości kwasku cytrynowego może spowodowac problemy z fermentacją. Główną przyczyną może być zbyt niski poziom pH nastawu.
Miód zawiera pewną ilość kwasów i pH typowego nastawu mieści się w granicach 3,5 - 5,0. Im wiecej miodu użyjemy do nastawu tym pH staje się niższe. Nastaw ma też bardzo słabe zdolności buforujące, dodatkowo wydzielający się CO2 także obniża pH. Po rozpoczeciu się fermentacji w ciągu pierwszych 24 - 36 godzin, pH może się obniżyć do wartości 2,6 - 2,8. Minimalna wartość pH nie powinna spadać poniżej wartości 3,2. Dodatek kwasku cytrynowego może łatwo obnizyć wartość pH poniżej tej granicy. Tak niskie pH powoduje że drożdże pracują w bardzo niekorzystnych warunkach, fermentacja bardzo zwalnia lub zatrzymuje się.
Aby zapobiec tym problemom po dodaniu MD do nastawu w następnym dniu lub po dwóch stosuje się korekcję pH (weglanem potasu) do wartości około 3,4 - 3,5.
Miody, oraz przygotowane nastawy, bardzo różnią się między sobą,. Trudno jest więc podać właściwą ilość węglanu potasu dla takiej korekty.

Źródło: MoreWine’s Mead Making Instructions
Odpowiedz
O chorobcia to wg tego co piszesz to chyba wogóle nie powinno się go dodawać ? A juz dodanie tyle kwasku co mówi przepis by chyba całkiem położyło sprawę
Jak zatem w domowych warunkach bez mierników jakichś i laboratorium korygować pH ?
No i czy po 3 tyg. słabej fermentacji można ew. dodać ten węglan potasu (skąd go brać ?)
Pozdrawiam
Odpowiedz
jackuc,
do tego co napisałem odnieś się z całym spokojem i nie wykonuj nerwowych ruchów. Piszesz że miód pracuje wolno ale skąd bierze się Twoja ocena. Mierzyłeś jak spada cukier w nastawie cukromierzem czy tylko patrzysz jak bulka? Nie mogłem znaleźć informacji na ten temat w twoich postach. Bulkanie może być dość złudne. Informacja pewna to taka: w ciągu dwóch tygodni balling spadł o 10 st. i wówczas możemy się zastanawiać czy drożdże pracują dobrze czy powoli.

Przetłumaczyłem ten kawałek artykułu, dlatego że chcę wywołać dyskusję doświadczonych miodosytników forum aby skonfrontowali swoje osobiste doświadczenie w tej materii z tezami postawionymi przez autora artykułu.

Dodawanie węglanu potasu stosuje się też do odkwaszania nastawów na wino lub samego wina. Nie jest to standardowa praktyka. Osobiście byłbym bardzo ostrożny z dodawaniem węglanu potasu.
Mój wniosek z tego fragmentu artykułu jest następujący: przy gęstych miodach lepiej dodawać kwasek cytrynowy już po zakończeniu fermentacji kierując się smakiem odfermentowanego miodu.
Odpowiedz
Niestety z całą pokorą przyznaję, że przyoszczędziłem na cukromierzu do miodu i nie posiadam go, także to tylko moje obserwacje
Odpowiedz
jackuc,
jak będziesz się rozglądać za cukromierzem zwróć uwage że aerometry do miodów mają inny zakres skali. Przykładowo - cukromierz z BIOWINU nie nadaje sie do bezpośredniego zastosowania w miodach.
Tutaj mozna kupić cukromierz do miodów. Jest on jednak dość drogi. Nigdy go nie używałem i nie znam jego dokładności.
Odpowiedz
No właśnie mam tylko do wina chyba do 20Blg
Ten sklep mam koło pracy i kilka razy już tam byłem, może się skuszę na cukromierz bo chce postawić jeszcze kilka miodów :spoko:
Odpowiedz
Cukromierz jest OK, używam go. Porównałem go z biowinowskim i przy 20Blg pokazywał to samo. Niestety skala też za mała do dwójniaków, ale już nie trzeba tyle dociążać.

Paweł
Odpowiedz
Odżałowałem i zakupiłem cukromierz do miodu, mając w perspektywie postawienie następnych miodów. Na razie w soobotę miodzik miał po 4 tygodniach 22,5 Blg, zobaczę za kilka dni czy spada. Bulać prawie nie bulka :ysz:

Skocz do: