Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co dalej z miodkiem
#1
Witam
18.09 nastawiłem aroniaka z blg startowym 44. do 29.09 zszedł do 23 blg. Dziś mierzyłem ponownie (mineło 5 dni) i wygląda na to że jest znowu 23blg. Czy to oznacza że miodek stanął? Na ilu blg powinien skończyć przyzwoity półdwójniak? Kiedy powinienem się zacząć martwić?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#2
Zejść powinien do ok 14Blg. Tak mi się wydaje. Jednak Twój miodek jest młodzieniaszkiem - raptem troszkę ponad 2 tygodnie - to stanowczo za wcześnie na zakończenie fermentacji więc jest duża szansa, że jeszcze spadnie. Możesz dodać troszkę pożywki kompleksowej.
Odpowiedz
#3
http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=4001
Odpowiedz
#4
Drożdze to G-955. 3l rzepaku, 0.4l gryki i 2l soku ze świerzej aronii + woda ok. 3l. 10g drożdzy i tyle samo pożywki. Nastaw napowietrzany przez 60 min. Nastaw pracuje w temp. ok. 20-22st. Pożywki już dodałem. Jeśli blg nie spadnie to za ile dni powinienem się zacząć martwić?
Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Mieszasz nastaw?

Cytat:Wysłane przez sooblu
i tyle samo pożywki.
Jakiej?

Cytat:Wysłane przez sooblu
świerzej aronii
Jakiej?! :o
Odpowiedz
#6
Nastawem mieszałem codziennie. Pożywka Activit. Aronia była świeża.
Odpowiedz
#7
Ja bym nastaw zostawił w spokoju ( tj. nie martwiłbym się na zapas). Mieszaj balonem od czasu do czasu ( jeżeli możesz to znieś miodek do piwnicy lub innego chłodniejszego miejsca gdzie tem. oscyluje w granicach 19st.). Po ok. 2-3 miesiącach gdy będziesz pierwszy raz zlewał sprawdź Blg. Wtedy będziesz wiedział czy trzeba restartować czy nie. Uważam, że wszystko będzie OK, a teraz jest stanowczo za wcześnie na jakieś ostateczne sądy czy stanął czy też nie.Skocz do: