Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SAT
Mierzyl ktos moze? Zwlaszcza w tym roku jestem ciekaw bo ponac przekroczylo 3000C
A moze ktos ma dostep do danych ze stacji meto zeby policzyc? Kiedys pytalem w IMiGW ale zazyczyli sobie 4 pln za pojednyncza dana z dnia !

POZDR
K
Odpowiedz
Krzycho, żeby to zmierzyc, to trzeba nic nie miec do roboty przez 3/4 roku albo miec kosztowny sprzet meteo.
Swoja droga jak ktos ma smykałke do elektroniki to wcale proste urzadzenia.

Nie wiem jaka SAT (Suma Aktywnych Temperatur) wyszłaby w Białymstoku, ale rok był nawet lepszy od 2002, mimo nieco chłodniejszego lata. Wrzesień i październik były na Białostocczyźnie dużo łagodniejsze niz w poprzednich latach - mniej deszczu, brak wiekszych przymrozków.
Oby tak zawsze, tylko wiosna przydałoby sie więcej deszczyku - susza u nas sie pogłębia. :(
Odpowiedz
Witam
Aby zmierzyc SAT nie trzeba specjalistycznego sprzetu meteo. Wystarczy zwykly termometr min/max za 30zl
pozdr
Odpowiedz
No ale wtedy własnie trzeba miec sporo wolnego czasu, bo trzeba codziennie kilka razy kontrolowac i zapisywac temperature.
Odpowiedz
Wg mnie Darku wystarczy raz dziennie (najlepiej o zblizonej porze ) odczytac wartosc minimalnej i maksymalnej temperatury dobowej. Fakt, ze zakladam iz winnica jest "pod reka" :).
Z drugiej strony fajnie by bylo gdyby udalo sie nam np. zrobic takie badania w przyszlym sezonie i porownac jak to rzeczywiscie wyglada w naszych winnicach.
Mam jeszcze jedno pytanie Darku odnosnie SAT. Czy od otrzymanej sredniej temperatury dobowej odejmuje sie "bazowe 10stopni)?? Pytam bo np. Amerykanie przyjmuja 50 stopni F jako baze i od otrzymanej sredniej dobej odejmuja te 50st. Natomiast nigdzie nie moge znalezc jak to jest u nas.
pozdr
Odpowiedz
Żeby odczytac najnizszą i najwyższą temperature w ciagu doby to zwykły termometr nie wystarczy, trzeba miec jakis specjalny, który bedzie zaznaczał te wartosci lub elektroniczny z zapisem tych temperatur, inaczej to trzeba odczytywac np. co dwie godziny i notowac. Nie znam się na sprzęcie meteo. na pewno sa urzadzenia, ktore mierza własnie srednią dobnowa temperature.
Co do SAT w Polsce przyjmuje sie chyba do sumy tylko te srednie dobowe, które przekraczaja 10 st.C , czy należy jeszcze odejmowac te 10 st. od pozostałych srednich - nie wiem.
Na pewno nalezałoby liczyc SAT tak samo jak liczy sie go w innych krajach winiarskich inaczej nie ma punktu odniesienia dla porównania.
Odpowiedz
Głowy nie daję ale jesli dobrze kojarzę to tych 10 już się nie odejmuje. Dlatego własnie dodaje się tylko temperatury powyżej 10 stopni.
Odpowiedz
Ja rowniez probujac przeliczyc np. orientacyjna wartosc SAT dla dojrzenia odmiany oraz orientacyjny termin dojrzewania otrzymywalem wartosci ktore raczej nie wskazywaly na dodatkową korekte. Ale Amerykanie odejmuja swoje 50stF byc moze wlasnie dlatego ze to w F i wyszlyby dosc wysokie wartosci.
Co do sprzetu meteo to zwykly termometr "analogowy" ze wskazaniem temperatury minimalnej i maksymalnej kupilem za 23zł. Termometry te skonstruowane sa na zasadzie kapilary w kształcie litery "U". W obu ramionach znajduja sie "preciki" W jednym ramieniu "precik" zatrzymuje sie przy najnizszej zmienionej temp. w drugim przy maksymalnej. Odczytujemy, notujemy, kasujemy specjalnym "guziczkiem" i wracamy nastepnego dnia
To nieco taniej niz podane przez KrzychoG 4zl/ za dane :) Moze chcieliby od nas odkupic za powiedzmy 2zl/wartosc:)
pozdr
Odpowiedz
nie wiem czy o takie cos Wam chodiz ale oto dwa linki odnosnie temperatur w lublinie
http://cache.freebsd.lublin.pl:8000/Czub...rmoServlet
http://www.czuby.net/term/
Odpowiedz
Ale srednia dobowa temperatura to niekoniecznie srednia arytmetyczna z minimalnej i maksymalnej temperatury. Np. latem kiedy dzień trwa 16 godz. a noc 8 godz w czsie letnich wyzy i pogodnego nieba w dzień temperatura dochodzi np. do 30 st.C a w nocy zaledwie 15 st.C, Jednak srednia dobowa to z pewnoscią nie bedzie 22,5 st.C lecz wiecej.
Dobrze myslę?
Odpowiedz
Niestety nie
W tym wypadku chodzi wylacznie o srednia arytmetyczna temperatury maks i min
Nie jest to moze calkowite odzwierciedlenie, ale skoro wszyscy robia tak samo to daje to jakas mozliwosc porownywania. I w Twoim wyliczeniu wlasnie 22,5st to srednia temperatura dobowa. Tak wlasnie informacje o srednie temperaturze dobowej podaja wszystkie stacje meteo.
Gdyby probowac liczyc srednia temperature w sposob o jakim myslisz (srednia wazona) to od razu mamy problem z jaka czestotliwoscia robic pomiar? (godz, min, sec) czy brac temp z momentu odczytu, czy moze rowniez maks i min w danym przedziale a tu znowu kolko sie zamyka czy w danym przedziale jako srednia arytmetyczna czy wazona itd, itp:)

pozdr
Odpowiedz
Polter nie mieszaj GDD (growing degree days) z SAT, bo to bedzie inny topic w swoim czasie :D. Faktycznie tam jest "poprwaka", w SAT na 100% nie ma i dlatego nijak sie maja do siebie, tzn mozna by przeliczyc wiedzac dla ilu dni policzono GDD ale to juz niezle zamieszanie, bo sezon wegatyacyjny inny.

Czyli jak macie jakies "wejscia" do instytutów meteo?
W przyszlym roku to sobie sami policzymy :D

POZDR
K
Odpowiedz
ShRon wielkie dzieki za info i linki.

Co prawda sr temp ktora podaje strona nie jest srednia arytmetycza ani wazona (w sumie nie udalo mi sie odgadnac czym jest ) ale zawsze to cos. W kazdym badz razie to juz cos. Dodam ze srednie wazone wyliczane przeze mnie nie roznia sie znacznie od srednich ze strony.
Zapodalem okres 15/04/2003 - 15/10/2003 co moze byc dosc dyskusyjne ale trzeba bylo cos przyjac. Jest to 184 dni wegetacyjnych.
I oto wyniki:
dla sredniej ze strony 16,24 C, SAT wynosi 2988 C
dla sredniej wazonej 16,42 C, SAT wynosi 3022 C ! :D

W zasadzie nalezaloby zgodnie z metodologia pomiarow obliczyc srednie arytmetyczne dzienne ale to wymagaloby wielu odswiezen strony albo moze jakiegos skryptu sprytnego?

Dodam jeszcze, ze czesto za uproszczony wskaznik uwaza sie sr temp najcieplejszego miesiaca w roku, u nas lipca. Wyszlo mi 20,09 / 20,33 C ! Jest to wiecej niz w wielu regionach winiarskich gdzie czesto sa to temp 19 - 20 C, czasem nawet mniej. Mowie generalnie o klimacie chlodnym.

Oj gdy by nie przymrozki i mrozy 30-sto stopniowe to by nam szardoneje i pinoty dojrzewaly :D:D:D

POZDR
K
Odpowiedz
Liczenie SAT dla naszego klimatu obarczone jest jeszcze jednym problemem - długimi okresami przejsciowymi (kwiecień i pażdziernik). Jeżeli np. w kwietniu temperatura sredniodobowa w kolejnych dniach utrzymuje się lekko powyżej 10C, winogrona jeszcze nie rosną, a SAT zlicza co dzień te 10C! Dlatego zliczanie SAT należy zawężyc do okresu, gdy temperatura zdecydowanie przekracza 10C. Dla Opola i okolic oznacza to początek sezonu między 15 a 30 kwietnia. Oczywiscie każdy rok jest inny. P. Mysliwiec liczy SAT od 1 maja. Wady SAT opisanej powyżej nie posiada inny parametr używany w rolnictwie, suma temperatur efektywnych STE. Różni się on od SAT tylko tym że sumuje się nadwyżki powyżej 10C (czyli odejmuje te 10C). Sprawdziłem na jednej odmianie, która ma SAT ok. 2700. W 2001 zimnym roku dojrzała ok.10 października, rok później ok.20 sierpnia. Zawsze było to po osiągnięiu STE1200! Jutro postaram się podac STE i SAT dla Opola dla ostatnich lat (jak się dokopię do danych). Pozdrowienia dla wszystkich winogradników teoretyków!!!
Odpowiedz
Przepraszam panowie że sie wtrące wina owocowe robie dopiero od niedawna a te prawdziwe pierwszy raz w tym roku. W przyszłym chce założyc własna niestey na razie małą ale własna winnice i od tej jesieni czytam wszystko co tego sie tyczy. Niestety nie wiem poco jest potrzebny SAT tzn domyslam sie ale czy moglibyscie mi wytłumaczyc oco w tym chodzi i jak sie go oblicz tak dokładnie no bo Wy juz wiecie i możecie miedzy sobą gadac szyfrem a dla mnie to czrna magia:ksiazka:
Odpowiedz
Bleckwine cała dyskusja rozchodzi sie o SAD jak w temacie patrz druga odpowiedź od góry DarkaDz ...SAT (Suma Aktywnych Temperatur)...
Jest to cos co i tak nie zmienisz możesz tylko ponarzekac że mieszkasz w takim a nie innym regionie kraju no albo się przeprowadzic. A tak na marginesie to cyt. z Uprawy winorosli RM:
...Długosc tzw. termicznego okresu wegetacyjnego okresla liczba dni ze srednią temp. dobową powyżej 5 C. Okres ten rozpoczyna się najwczesniej około 25 marca na południu Polski, a najpóźniej ok. 15 kwietnia na Pojezierzu Mazurskim i w górach. Najwczesniej kończy się również na pojezierzu, a najpóźniej na południu, zachodzie i pasie nadbałtyckim. Dł. okresu wegetacyjnego w różnych rejonach Polski wynosi 180-230 dni. .... Na podstawie długosci termicznego okresu wegetacyjnego (przyjmując jako temp. początkową 5C) trudno precyzyjnie ocenic przydatnosc poszczególnych rejonów do uprawy winorosli ponieważ rozpoczyna ona i kończy wegetacje w tmp. 8-10C. Wymagania termiczne winorosli dokładniej okresla tzw. SAT jest to suma srednich tmp dziennych wszystkich dni okresu wgetacyjnego z tmp. powyżej 10 C. Wartosci SAD wynoszą dla poszczególnych grup odmian:
- b wczesne 2000-2200 C
- wczesne 2200-2500 C
- srednio wczesne 2500-2700 C
- srednio późne 2700-2900 C
- późne > 2900
Najwyższe wartosci SAD mają regiony położone na południowy zachód od linii wyznaczonej przez miejscowosci: Chełm, Lublin, Radom. Łódź, Poznań, Gorzów Wielkopolski.
Bardzo dobre pod winnice są wszystkie tereny o korzystnym mikroklimacie położone w takich rejonach Polski, jak: Kotlina Sandomierska, Wyżyna Małopolska. Pogórze Karpackie, Podgórze Sudeckie, Nizina sląska i Nizina Wielkopolska.
Całe szczęscie u mnie SAD wynosi ok 2600 C :D:D:D
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź ja jako mieszkaniec górnego sląska z tego co wyczytałem w tym tekscie, chyba tez mam niezłe warunki do prowadzenia winnicy:) tak więc wiosno przybywaj!!!!!:D acha i jeszcze jedno pytanie z tego co wyczytałem domyslam sie że do obliczń należe przyjąc najniższą i największą temp dnia wyciagnąc z nich srednią i sumowac przez cały okres wegetacyjny tzn od około 15 kwietnia lub gdy temperatura jest powyżej 10 st czy dobrze mysle?
Odpowiedz
Zgodnie z obietnicą podaję STE i SAT dla Opola za ostatnie 4 lata. Dane z lat 2000-2002 mogą byc nieco zawyżone, za rok 2003 są w miarę dokładne.

STE
Rok 2000: 1450
Rok 2001: 1250
Rok 2002: 1475
Rok 2003: 1400

Przy wyliczeniu SAT powstaje problem długosci okresu wegetacyjnego. Na załączonym wykresie widac, jak różna jest u nas pogoda. Jeżeli początek wiosny można od biedy ustalic (między 15 a 30 kwietnia), to typowe dla jesieni są na przemian okresy ciepłe i chłodne. Wartosci SAT wychodzą przez to zawyżone. Myslę, że może lepiej będzie przyjąc dla Opola długosc okresu wegetacyjnego na poziomie 150 dni wegetacyjnych, czyli dodac do STE stałą liczbę 1500. Tak obliczony SAT wynosiłby:

SAT
Rok 2000: 2950
Rok 2001: 2750
Rok 2002: 2975
Rok 2003: 2900

Wygląda na to, że nam się klimat ocieplił!
Odpowiedz
Vladi, na takie konkrety czekalem :D:D
Wielkie dzieki.
Wkrotce pociagne temat dalej ...

POZDR
K
Odpowiedz
Do KrzychaG!

Sprawdziłem tę stronkę w Lublinie. Okres wegetacji dla winorosli trwał w 2003 roku 29 IV - 5 X. Wychodzi SAT 2737. W Opolu (26 IV-04 X) SAT wychodzi 2985.
Opole górą!

Ale tak na serio to myslę że tak duża różnica jest spowodowana lokalizacją termometru: Opole w skrzynce meteo, Lublin na scianie budynku.

Dla ciekawych podaje wymagania dla pomiarów temperatury do obliczenia SAT:

- termometr o dokładnosci 0,1C, umieszczony koniecznie w skrzynce meteo
- mierzenie temperatury min 4x na dobę (a najlepiej co godzinę, he,he,he...)

Wszelkie uproszczenia powodują powstawanie błędów przekraczających roczne wahania SAT dla naszego klimatu!

Reasumując: Lepiej chyba poszukac znajomosci w IMGW...No i można od razu miec wyniki z kilku lat!
Odpowiedz
Cze
Dziekuje wszystkim za udzial w topicu :)
A do Vladi mam pytania:

Cytat:Liczenie SAT dla naszego klimatu obarczone jest jeszcze jednym problemem - długimi okresami przejsciowymi (kwiecień i pażdziernik). Jeżeli np. w kwietniu temperatura sredniodobowa w kolejnych dniach utrzymuje się lekko powyżej 10C, winogrona jeszcze nie rosną, a SAT zlicza co dzień te 10C! Dlatego zliczanie SAT należy zawężyc do okresu, gdy temperatura zdecydowanie przekracza 10C.

Dlugi cytat, sporo watpliwosci.
Faktycznie jest problem od kiedy zaczac liczyc SAT i kiedy skonczyc. Jak podales RM liczy od 1 maja. (podobnie Sekowski /Mysliwiec od 1 maja do dojrzewania). Stad tez moje watpliwosci przy podaniu zakresu 15/04 - 15/10. Sek w tym ze po prostu trzeba by liczyc tylko za faktyczny okres wegetacji. Bo coz mi z tego ze 15 pazdziernika jest np 13 C jesli 8-ego byly pierwsze przymrozki, mroz zniszczyl liscie i zakonczyl sie proces asymilacji. No i owszem winogrona jeszcze wisza, nawet nie ulegly uszkodzeniu dzieki sporej juz zawartosci cukru ale przeciez juz nie dojrzewaja, mimo temp powyzej 10C.
Stad tez prawdopodobnie inna definicja SAT przytoczona przez W. Bosaka - Magazyn Wino nr 0 :
"Suma aktywnych temperatur (SAT) - suma srednich temperatur dziennych wynoszących powyżej 10C w czasie okresu wegetacyjnego (10 kwietnia – 20 października) mierzonych tylko wtedy, gdy srednia całej dekady również wyniosła powyżej 10C. "
Widac ze Bosak proponuje pewien mechanizm obronny przed zawyzaniem SAT.
Dalej piszesz:
"w kolejnych dniach utrzymuje się lekko powyżej 10C, winogrona jeszcze nie rosną,"
jak to ? RM podaje ze startuja i koncza wegetacje w 8-10 C, gdzies tez czytalem ze to ok 9st C. Masz cos na poparcie ze jednak to musi byc powyej 10 st C?? Inna sprawa ze tu dyskutujemy o pewnym uniwersalnym SAT dla wielu krajow gdzie przyjeto 10C i tak wyliczono np SAT 2800 dla Rieslinga - no przynajmniej tak mysle.

Piekne te liczby ktore podales :D
Czy jednak w powszechnym odczuciu winogradnikow obecny rok nie byl najcieplejszy ? ? Nie to zebym podwazal TAKIE liczby ale pewne wzgledne odczucia jednak pozostaja...
Co prawda czlowiek nie winorosl :D
ale swoje czuje.

Cytat:Wygląda na to, że nam się klimat ocieplił!

Oj jak najbardziej, zalaczam dane dla Warszawy za UWAGA 200 lat. Duuuza zmiennosc :)
Odpowiedz
Do Krzycha D!

Widzę, że "czujesz temat"!
Z tym "nie rosnięciem winorosli" to miałem na mysli fakt, że w temperaturze nieco powyżej 10C dodawana jest do SAT wartosc niewspółmiernie duża w stosunku do prędkosci wegetacji. Wady tej pozbawiony jest STE.
Metoda Bosaka całkiem interesująca. Przemyslę temat w i podam wyniki.
Odnosnie roku 2003- mój krzaczek dojrzał bardzo wczesnie - już pod koniec sierpnia (w 2001 na początku października!). Lata 2000,2002 były jednak nieco cieplejsze.
Twoje uwagi na temat przymrozków jak najbardziej słuszne. Zwracam na to uwagę przy liczeniu SAT.
Wykres temperatur z 200 lat rzeczywiscie szokujący.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
Cytat:Sprawdziłem na jednej odmianie, która ma SAT ok. 2700.

A co co za krzaczek o ktorym wspominasz, co ma SAT 2700?
Jesli to nie tajemnica.

Wnioskuje, ze nie widziales MW nr 0? W. Bosak podal tam srednia SAT za lata 1990-2000 dla Garlicy Murowanej k Krakowa - 2890 C a to juz pokrywa cala mase szczepow z klimatu chlodnego ...

POZDR
K
Odpowiedz
Czesc KrzychuG!

Ten mój krzaczek, to jakis anonim. Rosnie sobie pod scianą domu, może miec i 40 lat. Po fachowym przycięciu (w moim oczywiscie wykonaniu, hmm...)zaczął ładnie owocowac. Jedyna wada, to podatnosc na mączniaka, ale na szczęscie chorują (czasami) tylko liscie. Trudno mi powiedziec, jak się ma do nowych odmian, bo te jeszcze u mnie nie owocują (mają dopiero 1 rok...)

Chętnie bym kupił MagazynWino, ale nie wiem gdzie i czy warto?

SAT metodą Bosaka wychodzi 2750 dla Lublina, 3040 dla Opola!!! Koniec swiata...

Pozdrawiam

P.S. A Ty gdzie mieszkasz?
Odpowiedz
Ha b ciekwawe co to za anonim. Musi miec w sobie cos ze "szlacheckiego" pochodznia skoro jednak czesciowo podatny jest na maczniaka. A ze dojrzewa pod sciana nawet na poczatku pazdziernika to tez dziwne. Sciana jednak bardzo zaburza "in plus" nasze rozwazania, biorac pod uwage ze to Opole i ze pod sciana to jednak pozno CI dojrzewa. Moze to naprawde jakis pozny szczep albo sciana polnocna :D

Oj Magazyn Wino warto, warto. Tym bardziej jesli "czujesz temat " ;) Niestety nie za bardzo mozna isc do kiosku i sobie kupic. "Polska to dziwna kraj".
Mozesz tu i owszem w moment kupic skrzynke wodki ale nie gazete o winie.
Zajrzyj tu:
www.magazynwino.pl
www.alejawin.pl

Cytat:SAT metodą Bosaka wychodzi 2750 dla Lublina, 3040 dla Opola!!! Koniec swiata...

Jak dla mnie to nie koniec swiata, zaledwie poludnie Polski, dalej sie jezdzilo ... np na Slowacje ;) i na Wegry tez!
A na powaznie, to jest to kolejny kamyczek do tego co mysle na temat SAT, ale to moze kiedy indziej sie ujawnie z przemysleniami :-)

Mieszkam teraz w Warszawie.
Chetnie przyjme pomiary SAT dla Warszawy/Radomia/Kozienic :D:D

POZDR
K

PS Specjalne pozdrowiena dla mieszkancow CIEPLEGO Dolnego Slaska :D
Odpowiedz

Skocz do: