Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
spadek BLG w miodach korzennych a owocowych
Witam,
nastawiłem dwa trójniaki 10l, jeden owocowy drugi korzenny: oba na 3,3 l. miodu lipowego ( w korzennym 1 litr gryki zamiast lipy) , drożdze ANKA Ekstra 10g, pozywka kopleksowa ANKA 10g, woda, w owocowym dodatkowo jagody i maliny ok 4 kg(oczywiście mniej wody), kwasek odpowiednio 25 g w korzennym i 10g w owocowym.
Po tygodniu wywaliłem owoce, oba miody maja objetośc ok 10l. BLG startowe korzennego ok 40 BLG (pomiar rozwodnionego dwukrotnie nastawu startowego wynosił 20.
BLG owocowego nieznane , zakładam że nie mniejsze.
Wczorajszy pomiar w owocowym wskazał 2 BLG a w korzennym 14 BLG czyli wg tabelki ( http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=722 ) korzenny ma ok 18 % a owocowy min 25 %. Możliwe:pytajnik:, gdzie popełniłem błąd, oba miody jeszcze pracują chociaż już bardzo powoli.
Odpowiedz
Prawdopodobnie błąd pomiaru Blg startowego. Jak odfermentują do 2 - 11 Blg to będzie ok. Poczekaj jeszcze i obserwuj.
Odpowiedz
Aby dokonać prawidłowo pomiaru rozcieńczając brzeczkę musisz to robić wagowo. Tzn do 100 g brzeczki dodajesz 100 g wody (tutaj 100 g wody = 100 ml wody).
Miody owocowe mają więcej aminokwasów i innych składników odżywczych niż miód bez dodatku soku owocowego. Dodatkowo trzeba wziąć jeszcze pod uwagę czynnik nieracjonalny i wszystko już wiesz.
Odpowiedz
Czy napewno dobrze zmierzyłeś początkowe BLG?
Bo z obliczeń.
Miód: 3.3l to przy założeniu że 1l miodu waży 1.4kg to masz 3.3 *1.5 = 4.62kg

Ilość cukru w miodzie załóżmy,że była maks 83%, więc: 4.62 * 0.83 = 3.83kg.

Jeżeli nastaw miał objętośc 10l to ważył: 6.7kg woda + 4.62 miód = 11.32

Teoretyczne Blg powinno wyjść 3.83 / 11.32 = 0.34 czyli 34 Blg.

Przy dwukrotnym rozwadnianiu, zrobiłeś to wagowo (100g nastawu + 100g wody czy objętościowo (100ml nastawu + 100ml wody).
Odpowiedz
jaro1, radzę kupić w eurowinie cukromierz do miodów.Górna granica cukru dla trójniaka wynosi 37Blg, 40Blg to już półdwójniak.
Odpowiedz
Też mi się wydaje, że popełniłeś błąd przy obliczeniach. Blg startowe 40 przy trójniaku korzennym to coś nieprawdopodobnego :niewiem: Jeszcze przy trójniaku bym uwierzył ( mój żurawiniak miał 39 ) ale w owocowych oprócz cukru w miodzie dochodzi jeszcze cukier w owocach - przy korzennym masz jedynie cukier w miodzie więc albo popełniłeś błąd w pomiarze, albo masz "wybitnie" słodki miód :big: , albo dodałeś więcej miodu niż "norma" na trójniaka. Tak czy siak przy miodach owocowych spadek do 2Blg jest możliwy i spotykany ( vide mój tarninowy, winogronowy :big: ) W takich przypadkach - jeżeli nie lubisz miodów wytrawnych i mocnych - jest "domiadzanie" do smaku.
Odpowiedz
Dzięki za odzew i wydaje się że moje watpliwości zostały rozwiane, zastanawiajace jest jednak tak duże i szybkie odfermenowanie owocowego do 2 BLG i z tego co widze to jeszcze pracuje.
Zakładajac startowe 34 BLG a teraz ma 13 to korzenny ma ok 14 % przy zejsciu do 10 BLG bedzie miał 16% a owocowy 34 BLG do 2 BLG+ sok z owoców czyli szacunkowo na juz min 21 %. trochę duża i zastanawiajaca róznica.
Ale to pewnie te składniki odzywcze w owocach. Tak czy inaczej owocowy trzeba bedzie dosłodzic oczywiscie miodkiem do 8-10 BLG?
Pozdrawiam
Odpowiedz
Tak 8-10Blg jest ok. Poza tym Blg 2 (pozorny) przy 16% alc to tak w przybliżeniu 5-6Blg.
Alkohol sporo zmniejsza gęstość.

Paweł

Skocz do: