Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
czy jest sens kupowac specjalny cukromierz do miodu czy wystarczy normalny
chodzi o to czy jest roznica pomiedzy pomiarem cukromierza do miodow a zwyklego do wina, gdzie brzeczke mieszamy przy pomiarze z wodą w stosunku 1:1 a potem wynik mnozymy przez 2 ?
Odpowiedz
Na upartego można się bawić cukromierzem do wina,ale to nie chodzi tylko o początkowy Blg.Jeżeli chcesz sprawdzać postępy fermentacji na bieżąco to już jest problem, chyba że będziesz się bawił w "dociążanie" normalnego cukromierza.
Radzę kupić
Odpowiedz
"Bawię się" w przeskalowywanie cukromierza (jeden miód i kilka winek).

@intensywny_niebieski - podjąłem decyzję i kupuję porządny cukromierz do miodów, choćbym miał więcej miodów nie czynić.

Sam pomiar cukru jest obarczony jakimś tam błędem, a przeskalowywanie cukromierza (dociążanie/rozcieńczanie i mnożenie) dodaje kolejne. Po co mnożyć błędy i się dziwić na finiszu?
Wszak cukromierz do miodów to wydatek rzędu dwudziestu kilku złotych.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez intensywny_niebieski
...czy jest roznica pomiedzy pomiarem cukromierza do miodow a zwyklego do wina, gdzie brzeczke mieszamy przy pomiarze z wodą w stosunku 1:1 a potem wynik mnozymy przez 2 ?
Witam.
Nie należy czynić sobie wyrzutów sumienia z powodu stosowanie takiego sposobu pomiaru zawartości cukru. Pomijając fakt, że najlepszą metodą jest zakup cukromierza o odpowiednim zakresie pomiarowym, to należy wiedzieć, że w chemii analitycznej bardzo często jest stosowane rozcieńczanie próbek w celu dokładnego określenia zawartości jakiegoś związku chemicznego w przypadku gdy jego stężenie przekracza zakres pomiarowy analizatora. Jednak w tym przypadku kapitalne znaczenie ma precyzja wykonywanych operacji, gdyż tak jak zauważył tata1959, niedokładności nakładają się na siebie.
Pozdrawiam Jacek.
"Bo widzisz... w piciu nie trunek jest najważniejszy, a towarzystwo" - Stach Japycz "Ranczo"
Odpowiedz
Jakbym mógł dorzucić swoje trzy grosze - myślę, że jeśli chodzi o czwórniaki, od biedy trójniaki to można darować sobie cukromierz do miodów. Można przeskalować sobie, a że te nastawy dość szybko fermentują i osiągają po krótkim czasie Bllg poniżej 25 stopni - to pewnie raz, dwa będziemy musieli się bawić w przeskalowywanie i tyle. Bllg początkowe moim zdaniem jest mniej ważne - jak dokładnie trzymaliśmy się proporcji, to Bllg powinno być takie jak ustalone. Możemy sobie co najwyżej to sprawdzić, i jak tam będzie różnica 1 Bllg to pal czort. Ale jeśli chodzi już o dwójniaki i półtoraki, to dobry cukromierz to podstawa. Po pierwsze, że nawet na koniec fermentacji raczej nam Bllg nie zejdzie poniżej zakresu zwykłego cukromierza (dwójniak... może nieznacznie). A już końcowe Bllg jest bardzo ważne, jak i sprawdzanie zmian podczas fermentacji w tych trudnych do wykonania miodkach.
Odpowiedz
czyzo3,
według mnie stosowanie cukromierza do miodów jest bardzo ważne właśnie ze względu na koniecznośc sprawdzenia Blg początkowego.Nie masz racji pisząc, że wystarczy trzymać się proporcji, a Blg będzie właściwy.Jeżeli do trójniaka zastosujesz miód zawierający 1kg cukru/1 litr to w rezultacie uzyskasz 29Blg, a to nie jest trójniak tylko czwórniak!
Odpowiedz
No nie wiem. Nie chcę się kłócić, ale w literaturze (Cieślak) pisze, ze przy użyciu 3,3l miodu (zawierającego standardowo ok 1kg cukru/1 litr miodu) na 10l nastawu otrzymujemy Bllg (pozorne) ok 37 stopni. W kg to będzie około 4,6kg miodu. Trzymałem się tej wartości, ważyłem dokładnie ubytki miodu ze słoika i po robocie, Bllg idealnie wyszedł mi 37 stopni. Sprawdzane cukromierzem do miodów.
Odpowiedz
Jeżeli w miodzie jest standardowo 1kg cukru/1litr, to w brzeczce trójniaka jest 1kg cukru/3 litry.Przeliczając objętość brzeczki na wagę dostajemy 1kg cukru/3,4kg brzeczki=29,4Blg
Zakładając 37Blg wychodzi miód zawierający 1,258 kg cukru /1 litr.
Odpowiedz
1 kg cukru w 1 l miodu to wartość minimalna, przyjmowana do obliczeń orientacyjnych.
Przy zachowaniu proporcji objętościowych u mnie na miodzie lipowym, który nie należy do miodów o najwyższej zawartości cukrów, Bllg waha się na poziomie 33-34.
Inna sprawa po co zgadywać ile jest cukru w miodzie/brzeczce skoro bez problemu można to zmierzyć.
Odpowiedz
Może mam pecha do mało słodkich miodów.Dwa miesiące temu nastawiłem półdwójniaka na miodzie gryczanym z dobrego zródła i uzyskałem zaledwie 35Blg, czyli był to patrząc na zawartość cukru trójniak.
Odpowiedz
Cytat:Wysłane przez Boullii
Inna sprawa po co zgadywać ile jest cukru w miodzie/brzeczce skoro bez problemu można to zmierzyć.

Zgadzam się. Jednak o dociążaniu cukromierza zwykłego mówiłem głównie, biorąc pod uwagę okoliczności nadzwyczajne ;p Np. jeśli nie mamy chwilowo dostępu do żadnego sklepu w okolicy z takim sprzętem, a nie mamy innych potrzeb i nie chcemy niepotrzebnie marnować pieniądze na przesyłkę - to w przypadku czwórniaka i trójniaka moim zdaniem nie jest to jakiś wielki problem. Bo jeśli chodzi o miody wyższe - to cukromierz do miodów jest już 100% niezbędny i wtedy lepiej dać sobie spokój, bądź wydać trochę więcej kasy.
Odpowiedz
Miody gryczane i wrzosowe zawsze mają wiecej % wody niż inne nektarowe(za wyjątkiem suchych lat).
I tak gryka od 2 do 4 % więcej, a wrzos może mieć nawet o 5 % wiecej wody.Standart to 16-18 % wody, a dla wrzosu pomiary czesto pokazują 23 %.U mnie w tym roku wszystkie odniany oprócz cząbru miały poniżej 18 %, a tymianek miał nawet 16 %.Wyjątkowo miodek z cząbeąbru(pierwsze miodobranie) miał 19 %, a już z drugiego wirowania(lepsza pogoda) miał 17%.
Może to nieistotne, ale jak trafiłeś na gryke 22% to i pomiary są nieco inne.
Pozdrawiam
Bee
Odpowiedz
No ja na przykład teraz zrobiłem głównie na wielokwiacie, z ok 1/4 dodatkiem gryki.

Skocz do: