Domowe wermuty

Wermut (vermouth) to wino ziołowo-korzenne. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy piołunu "Wemutkraut", który jest głównym składnikiem mieszanki ziołowej. Jest to wino głównie białe, czasem czerwone, dość mocne (14-18% alkoholu), dość słodkie (ale bywają też wytrawne), o zapachu korzenno-ziołowym.
Na wermut nadają się wina niezbyt kwaśne. Ze względu na to, że wino to pachnie głównie korzeniami, można na wermut przeznaczyć nasze niezbyt udane wyroby, co pozwoli zamaskować ich wady... Praca jest dość prosta, trudności może ewentualnie dostarczyć zdobycie niektórych składników ziołowych. Kolejne etapy pracy przedstawiają się następująco:

(1) przygotowanie esencji wermutowej - można np. we Włoszech kupić gotową mieszankę ziołową (i to jest najlepszy sposób) lub przygotować we własnym zakresie jedną z następujących mieszanek:

Mieszanka 1 Mieszanka 2 Mieszanka 3
piołun alpejski 12,5g piołun alpejski 12g piołun alpejski 15g
kłącze tataraku 5,0g skórka pomarańczowa 12g tysiącznik 5g
korzeń fiołka 3,0g drapacz lekarski 12g jałowiec 2g
korzeń arcydzięgla 4,0g mięta pieprzowa 6g korzeń goryczki 2g
majeranek 2,5g korzeń arcydzięgla 2g drapacz lekarski 2g
kolendra 2,5g cynamon 8g cynamon 4g
gałka muszkatołowa 3,0g korzeń goryczki 5g gałka muszkatołowa 2g
goździki 1,5g gałka muszkatołowa 6g goździki 2g
    imbir 1g
    kłącze tataraku 1g
    skórka pomarańczowa 5g
    skórka cytrynowa 1g

Powyższe mieszanki nadają się na 10-20 litrów wermutu, w zależności jak bardzo ziołowe wino chcemy uzyskać. Surowce rozdrabniamy, wsypujemy do słoika, zalewamy wódką lub mocnym winem, macerujemy 10-20 dni, następnie filtrujemy i dodajemy do odpowiedniej ilości wina.
Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszanki włoskiej, postępujemy podobnie, patrząc dobrze na opakowanie, co i jak zaleca zrobić producent.

W międzyczasie dostałem maila z przepisem na bardzo prostą esencję wermutową - podaję ją niżej:
Niezłą metodą na wermut jest (proporcje na pół litra zaprawy): należy gotować 5 g mięty i 3 g piołunu wraz ze skórką z jednej pomarańczy w niewielkiej ilości wody przez jakieś 30 minut, odcedzić, dolać drugie tyle spirytusu i odstawić na 6 tygodni. Otrzymaną zaprawę wlewa się w proporcji pół litra zaprawy na 5 litrów wina, czeka się 3-4 miesiące. (nadesłał: Al)

(2) Należy zmieszać nasze nie najlepsze wino z odpowiednią ilością esencji wermutowej, dodać odpowiednią ilość syropu cukrowego (wg własnego gustu), karmelu (jeśli trzeba poprawić kolor wina), spirytusu, by osiągnąć moc wina około 15-17%, odstawić na 3-6 miesięcy.

(3) Po upływie tego czasu, należy wino przefiltrować, butelkować i jest ono gotowe do spożycia.

 

Powrót do przepisów szczegółowych

Do strony głównej